birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 10.09.2019 11:27

Davutoğlu'nun ihracının istenmesine gösterilen gerekçe ortaya çıktı

Davutoğlu'nun ihracının istenmesine gösterilen gerekçe ortaya çıktı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na AKP Merkez Disiplin Kurulu tarafından gönderilen ihraç talebine dair tebliğ ortaya çıktı. İhraç talebine gerekçe olarak Davutoğlu’nun yaptığı konuşmalar, sosyal medya paylaşımları ve gazetelerde yer alan demeçleri gösterildi.

Tebliğ edilen talepte Davutoğlu’nun AK Troller ve Pelikancılar hakkındaki sözleri dikkat çekti.

'KİMSE ÜMMETİ TEKELİNE ALAMAZ'

Talepte Davutoğlu'nun, "Devlet makamlarını bir takım troll çetelerine teslim edenler karşısında üç sene sustuk" ve "Gerçek basın özgürlüğü demokrasimizin bağışıklık sistemidir. Bunu yok etmek usulsuz ve baskıcı metotlarla basında tekelleşmeye yönelmek Türkiye'nin zihni kapasitesini daraltmaktır’’ sözleri de eklendi.

Ayrıca eski Başbakanın, “Kimse ümmeti tekeline alamaz. Kimse bu ümmet benim partimin tekelindedir diyemez. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye’yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz'' ifadeleri yer aldı.

'DEVLET YAPISIYLA AİLE İLİŞKİLERİ KESİNLİKLE AYRILMALIDIR'

Ahmet Davutoğlu’na gönderilen metninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak üzerinden yapılan eleştirilere dair konuşma da yer alıyor. Davutoğlu pek çok kez, aile ilişkileriyle devlet işlerinin ayrılması gerektiğini belirtmiş ve “Devlet yapısıyla aile ilişkileri kesinlikle ayrılmalıdır. Devlet hiyerarşisinde birinci derece akrabalıklar olmamalıdır. Çok radikal köklü reformlarla bu ülkenin psikolojisi ve devlet yapısı yeniden inşa edilmelidir” ifadelerini kullanmıştı.

İhraç talebinde Davutoğlu’nun, “Yaşanan ekonomik krizi inkar ederek yönetemeyiz” ve “Ekonomik krizle, adalet yerlerde sürünüyor onunla ilgilenin. Hz. Ömer’in adaletini söylemekle adalet gelmez” sözleri de yer aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız