birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

Davutoğlu’nun Meclis önündeki basın açıklamasına polis engeli: Barikat kuruldu!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Meclis kapısı önünde açıklama yapacağını duyurdu. Meclis önünde barikat kuran polis, sadece 10 kişinin açıklama yapmasına izin vereceklerini aksi halde müdahale yapılacağını söyledi. Meclis’in önüne kurulan barikatlar nedeniyle açıklama Çankaya kapısı önünde değil sağ tarafında yer alan merdivenlerde yapıldı.

GÜNCEL 26.05.2021 16:28
Davutoğlu’nun Meclis önündeki basın açıklamasına polis engeli: Barikat kuruldu!
Abone Ol google-news

Fotoğraf: Seda Taşkın (Artı Gerçek)

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ve siyaset-mafya-medya ilişkisine dair basın açıklaması yapacağını duyuran Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve partililer açıklama öncesinde polis engeliyle karşılaştı.

Gelecek Partisi'nin TBMM'nin Çankaya kapısı önünde yapmak istediği basın açıklaması öncesinde polis, Meclis kapısına barikat kurdu. Polis, araçlara binilmediği takdirde müdahale edileceği yönünde açıklamada bulundu. Polis, Davutoğlu ile birlikte sadece 10 kişinin açıklama yapmasına izin vereceklerini söyledi.

‘ERDOĞAN, SOYLU’NUN SUÇSUZ OLDUĞUNA İNANIYORSA İLK GÜN KONUŞMALIYDI’

Güvenlik önlemleri artırılan Meclis’in önüne barikatlar çekildi. Bunun üzerine Gelecek Partisi yetkilileri “Basın açıklamamızı Çankaya kapısının sağ tarafında yer alan merdivenlerden yapacağız” açıklamasında bulundu.

Davutoğlu, polisin engelleme girişimi aşıldıktan sonra yaptığı basın açıklamasında, “Sayın İçişleri Bakanı kendisine yönelik iddialara cevap vermek yerine bana açık hakaretlerde bulunmuştur” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eğer suçsuz olduğuna inanıyorsa Soylu’nun, bunu ilk gün söylemeliydi. 25 gün sonra değil” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Milli iradenin ve milli vicdanın tecelli etiği Meclis’in huzurundayız. TBMM zor şartlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde istiklal savaşımızı yürütmüş ve cumhuriyetimizi kurmuş bir meclistir. Yine hain bir çete tarafından ülkemizin bağımsızlığına yönelik alçakça bir saldırı olduğunda da 15 Temmuz’da gazilik unvanını göstermiştir. TBMM, milletimizin vicdanı, milletimizin iradesinin makamıdır. Son günlerde yapılan tartışmalar bağlamında biz Gelecek Partisi olarak burada düşüncelerimizi ifade etmek üzere geldik. Ben TBMM’ne milletvekili, bakan ve başbakan olarak geldim. Milletin iradesinin nihai tecelli makamı olan TBMM’nin bu kez Gelecek Partisi heyeti ile geldiğimizde karşılaştığımız tavır ve tutum açıkçası milletimizin Meclis’inin itibarına yakışmamıştır. Şunu ifade etmek isteriz; Türkiye Cumhuriyet devleti ve devlet kavramının kendisi hiç kimsenin, hiçbir şahsın ve hiçbir siyasi grubun tekelinde değildir. Hiçbir legal ve illegal yapı kendilerini devletin yerine koyarak hüküm veremez, yorum yapamaz ve devlet demokratik hukuk ve ilkeleri dışında temsil edilemez.

'SOYLU İDDİALARA CEVAP VERMEK YERİNE BANA HAKARET ETTİ'

Bu yüce Meclis’in huzurunda milletimize gür bir sesle haykırıyoruz. Son günlerde milletin itibarını sarsan olaylar yaşanıyor. Bir suç örgütü lideri ağır suçlamalar yapıyor. Sayın İçişleri Bakanı kendisine yönelik iddialara cevap vermek yerine bana açık hakaretlerde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eğer suçsuz olduğuna inanıyorsa Soylu’nun, bunu ilk gün söylemeliydi. 25 gün sonra değil."

7 MADDELİK ÇAĞRI

Konuşmasının ardından Davutoğlu, 7 maddelik bir çağrıda bulunarak şunları söyledi:

"Bugün buradan aziz milletimize, Sayın Cumhurbaşkanı'na, bütün yetkililere ve bütün siyasi liderlere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Gün millet vicdanını harekete geçirme günüdür. Gün devlet itibarını yeniden kazandırma günüdür, gün demokrasiyi ayakları üstünde yeniden inşa etme günüdür. Bunun için geçtiğimiz hafta ilan ettiğimiz 7 adım mutlaka atılmalıdır:

1- Bütün bu ithamlar karşısında milletin iradesinin nihai tecelligâhı olan TBMM'de araştırma ve soruşturma komisyonları oluşturulmalıdır.

2- Hakim teminatıyla desteklenmiş Cumhuriyet Başsavcıları derhal harekete geçerek devletin itibarına yönelik bu açık saldırılar karşısında bütün iddialar konusunda derhal soruşturma başlatmalıdır.

3- Soruşturmanın selameti açısından başta İçişleri Bakanı olmak üzere bütün yetkililer derhal istifa etmelidir, istifa etmezlerse Cumhurbaşkanı tarafından azledilmelidirler.

4 - Bütün devlet yapılarına çöreklenmiş her türlü yapının devletten temizlenmesi ve bütün mafya ve illegal yapı örgütlerinin bağlantılarının yok edilmesi için bir 'temiz eller' operasyonu başlatılmalıdır.

5 - Bu incelemeler sürerken daha önce devlet görevinde bulunmuş ve kendini ispat etmiş şahıslardan oluşan bir inceleme heyeti oluşturulmalı ve devlet yapısına yönelik kapsamlı bir inceleme gerçekleştirilmelidir.

6- Bütün bu süreçte başta Yalıkavak Marina olmak üzere, el konmuş ve birtakım örgütler tarafından kullanıldığı ayan beyan belli olan bütün süreçlerde ekonomik ve hukuki işlemler -olmamış addedilerek- bu işlemler yürürlükten kaldırılmalı, bütün bu yapılar Türk milletinin malı olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne devredilmelidir.

7- Bizim pazartesi gününden başlattığımız 'temiz siyaset' hareketini bir devamı olarak ve bu hareketin ayrılmaz unsuru olarak bir temiz siyaset devriminin gerektirdiği bütün adımlar atılmalıdır. Siyasi ahlak, imar yasası, siyasetin finansmanı yasası çıkarılmalıdır, ihale yasası tümüyle gözden geçirilmelidir."

Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Habertürk'teki yayında "Ahmet Davutoğlu MKYK üyelerini dinletti" iddiasını reddetmiş, "Yıldırım, Soylu ve Albayrak bana kumpas kurdu" açıklamasında bulunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol