Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda "Türkiye 'yolsuzlukla mücadele, siyasi ahlak' dendiğinde beni hatırlar. Çünkü ben siyasi ahlak yasası, imar yasası çıkarttım" ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın HDP'ye gerçekleştirdiği ziyareti anımsatan Davutoğlu, "Sayın Bahçeli Bozdağ'a ne diyecek bakalım" dedi.

Davutoğlu: Türkiye, 'siyasi ahlak' dendiğinde beni hatırlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Edessa TV’ye konuk oldu.

Burada seçimler, altılı masa ve HDP'ye yönelik açıklamalarda bulunan Davutoğlu, altılı masadaki görüş ayrılıklarına da değindi. Davutoğlu, “Parlamenter sisteme geçtikten sonra birbirimizle rekabet ederiz. O vakte kadar kimse kimseye bir şey dikte etmesin. 'Seçimi kazanana kadar kimse kimseye emrivaki yapmasın' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Biz Tayyip Erdoğan’ın karşısına Tayyip Erdoğan gibi birini çıkarmak için bir araya gelmedik” dedi. “Aday dışardan olabilir mi?” sorusunu da yanıtlayan Davutoğlu, “Bu aday dışardan da masadan da olabilir. Önemli olan ‘nasıl yöneteceğimiz’ sorusu. Parlamenter sisteme geçtikten sonra ‘kim’ sorusu önem taşır” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de yolsuzlukla mücadele, siyasi ahlak dendiğinde Türkiye beni hatırlar” ifadelerini kullanan Davutoğlu, “Çünkü ben siyasi ahlak yasası, imar yasası çıkarttım. Tweet atan birisi tutuklanıyor sabahın körü ama 15 Temmuz’un şehitlerinin kanı elinde bulunan Mehmet Dişli’nin abisine bir hesap sorulmuyor. Büyükelçi oluyor. Onların okuluna gitti diye 7 sülalesini cezalandırmazsın kişinin. Biz özgürlüğü savunuyoruz. O değerlere onlar ihanet etti” dedi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"O RESİMDE BEN YOKTUM PERİNÇEK VARDI"

"Geçen sene bu vakitler altılı masa yoktu. Bir toplumu bölenler, sağcı-solcu açısından bölenler bir de birleştirmeye çalışanlar vardı. Her siyasi görüşün bir masa etrafında buluşmasının Türkiye’nin geleceği için önemli olduğunu gördük. ‘Niye CHP ile birliktesiniz’ deniyor. Türkiye bir deprem yaşıyor. Bizim el ele vermemiz lazım. Erdoğan, Bahçeli, Perinçek üçlüsü. O resimde ben yoktum Perinçek vardı. Olmaya meraklı değilim ama AK Parti’nin nereye savrulduğunu görün. Biz altılı masada gerilimi düşürmek istiyoruz. Altılı masayla toplumda bir yumuşama oldu. Bu kabinede Tayyip Erdoğan’a ‘Sayın Cumhurbaşkanım yanlış düşünüyorsun’ diyecek bir adam çıkar mı? Ben bunu başdanışmanken yapardım.

Bizim bir cumhurbaşkanı adayımız olacak ama o asla Erdoğan gibi güç kullanmayacak. Parlamenter sisteme geçtikten sonra kim sorusu önem taşır. Rekabet edeceğiz. Önce sistemi düzelteceğiz. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Altılı masa yerel seçimlerde yine olacak çünkü parlamenter sisteme geçene kadar altılı masa sürer.

"BAHÇELİ BOZDAĞ'A NE DİYECEK BAKALIM?"

HDP ile biz görüşüyoruz. Her partinin teröre karşı net tavır sergilemesi ilkemizdir. HDP altılı masada yok. HDP’ye böyle bir teklif sunmadık. HDP ile konuşanı terörist ilan ediyorlar. Dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ HDP’yi ziyaret etti. HDP’ye oy veren milyonlarca insana saygım var. Kimsenin Kürtçe’ye hakaret etmesine izin vermem. Erdoğan ve ekibi riyakarlık yaptı. Onlar yaparsa hiç problem yok, başkası konuşsa selam verse terörist ilan ediyorlar. Sayın Bahçeli Bozdağ’a ne diyecek bakalım?"