birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 15.01.2016 17:17

Dayanışma büyüyor! Barış İçin Yayıncılar Girişimi: Akademisyenlerin yanındayız

Dayanışma büyüyor! Barış İçin Yayıncılar Girişimi: Akademisyenlerin yanındayız

“Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”nin yayınladığı bildiri sonrasında imzacı akademisyenlere yönelen tehdit, baskı ve gözaltılara tepki göstermek, düşünce, ifade ve yayınlama özgürlüğünü baltalayan baskı ortamının sona ermesi talebini seslendirmek amacıyla “Barış İçin Yayıncılar” girişimi kuruldu.

Bir açıklama yayınlayan Barış İçin Yayıncılar Girişimi akademisyenlere karşı başlatılan linç girişimini ve sürdürülen cadı avını kınarken, “Biz de bu suça ortak olmayacağız!” dedi.

Yayıncıların imzaya açtığı bildiri:

BİZ DE BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ!

“Mesleğimizi ancak düşünce ve ifade özgürlüğünün bulunduğu bir ortamda sürdürebilecek olan biz yayıncılar, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne yönelen saldırıları kınıyoruz. Yaşam hakkını, eşitlik ve barışı savunabilmek için özgür düşüncenin şart olduğunu vurguluyoruz. Barıştan yana tavır alan akademisyenlerin, yazarların yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuzu, asla boyun eğmeyeceğimizi beyan ediyoruz. Biz de bu suça ortak olmayacağız!”

Barış İçin Yayıncılar

Bildiriye imza ile destek veren yayınevleri şunlar:

Agora, Alef, Aram, Aras, Avesta, Ayizi, Aykırı, Ayrıntı, Barış İlhan, Belge, bgst, Bulut, Can, Cem, Ceylan, Dedalus, Dipnot, Encore, Epos, Epsilon, Evrensel Basım Yayın, Güldünya, Habitus, Herdem, Hit, Islık, İletişim, İthaki, Kalkedon, Kıbrıs Khora, Kolektif, Kök, Literatür, Metis, Morışık, Norgunk, NotaBene, Notos, Omega, Otonom, Paloma, Pan, Pencere, Sanatatak, Say, Sel, Siren, Sorun, Varlık, Verita, Versus,Yordam