birgün

22° AZ BULUTLU

EKONOMİ 04.06.2020 23:26

Decathlon’dan saldırılara cevap: Ayrımcılığın her çeşidine karşıyız

‘Onur Ayı’ paylaşımı nedeniyle hedef gösterilen Decathlon Türkiye şirketi bir açıklama yayımlayarak, “Ayrımcılığın farklı şekillerde dünyayı nasıl bir kaosa sürüklediğini gördüğümüz bu günlerde herkesi daha duyarlı ve kapsayıcı olmaya davet ediyoruz” mesajı verdi

Decathlon’dan saldırılara cevap: Ayrımcılığın her çeşidine karşıyız

HABER MERKEZİ

Spor ürünleri mağazası Decathlon, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı ‘Onur Ayı’ paylaşımına gelen kimi tepkiler üzerine bir açıklama yayımladı.

"Onur Ayı kapsamında, Decathlon Türkiye Linkedin ve Instagram Kariyer hesaplarımızdan, çalışma ortamımızın çeşitliliği ve kapsayıcılığı ile ilgili yapmış olduğumuz paylaşıma gelen tepki ve yorumlar bizi çok şaşırttı ve üzdü” diyen şirket, ayrımcılığın her türüne karşı olduğunu belirtti.

Açıklamada, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan, “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar” ifadesi hatırlatılarak, “Hiçbir şirket, birey, hatta hiçbir kuvvet, bu hakkı kişilerin elinden alamaz” vurgusu yapıldı.

Decathlon ayrıca, siyah ABD’li George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine de göndermede bulunarak, “Ayrımcılığın farklı şekillerde dünyayı nasıl bir kaosa sürüklediğini gördüğümüz bu günlerde herkesi daha duyarlı ve kapsayıcı olmaya davet ediyoruz” mesajı verdi.

Decathlon Türkiye’nin açıklaması şöyle:

decathlon-dan-saldirilara-cevap-ayrimciligin-her-cesidine-karsiyiz-740059-1.

NE OLMUŞTU?

Decathlon Türkiye şirketi, ‘Onur Ayı’ sebebiyle Instagram ve Linkedin hesaplarından 3 gün önce "Decathlon'da her renge yer var!? Cinsel kimlik ve yönelimden bağımsız olarak, herkes için eşit bir çalışma ortamında, çeşitlilik ve kapsayıcılığı destekliyoruz. #Loveislove #Pride #Decathlon #DecathlonTürkiye" paylaşımı yapmıştı.

Bu paylaşım bazı grupların tepkisini çekmiş ve “Decathlon’un boykot edilmesi” yönünde bir karşı kampanya başlatılmıştı.

Bununla birlikte firmanın paylaşımı, pek çok insan tarafından da takdir edilmişti.

Fransa kökenli bir spor ekipmanları mağazası olan Decathlon’un, dünya çapında 30’a yakın ülkede binden fazla mağazası bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız