birgün

18° KAPALI

GÜNCEL 16.09.2019 11:55

DEDAŞ ekipleri yüzlerce zırhlı araçla geldi: Tüm köyün elektriğini kesti

DEDAŞ ekipleri yüzlerce zırhlı araçla geldi: Tüm köyün elektriğini kesti

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Evciler (Qasrîk) kırsal mahallesine dün yanlarında yüzlerce jandarma ve askeri zırhlı araçlarla giden Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) ekipleri ile köylüler arasında elektrik tartışması yaşandı. DEDAŞ ekipleri jandarma gözetiminde evlere girerek, tek tek kaçak sayaç kontrolü yapmak istediğini belirtirken, köylüler toplanarak buna karşı çıktı. Köylüler, elektrik aboneliklerinin olduğunu ve her ay standart bir ödeme yaptıklarını söyledi, DEDAŞ ekipleri ise yapılan ödeme miktarlarının az olduğunu iddia ederek, sayaçları kontrol etmekte ısrarcı davrandı. Ancak köylülerin izin vermemesi nedeniyle ekipler evlere giremedi.

KABLOLAR KESİLDİ

Köylülerin aktarımına göre; evlere girişlerine izin verilmeyen DEDAŞ ekipleri arasında bulunan bir yetkili “O zaman biz de bu köyü cezalandırıyoruz. Buraya elektrik vermiyoruz” dedi. Köylülerin tepkileri üzerine bölgeden ayrılan ekiplerin ayrılmasından kısa bir süre sonra köyün elektrik ihtiyacını karşılayan elektrik kabloları kesilmek suretiyle tüm köyün elektriği kesildi.

MA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız