birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Değerinin en az 2,5 milyar TL olduğu iddia edilen Aynes 758 milyon TL’ye satıldı

FETÖ soruşturması kapsamında el konulan ve değerinin en az 2,5 milyar lira olduğu iddia edilen TMSF yönetimindeki Aynes Gıda, 758 milyon TL’ye satıldı.

GÜNCEL 27.09.2022 17:23
Değerinin en az 2,5 milyar TL olduğu iddia edilen Aynes 758 milyon TL’ye satıldı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde fabrika açılışını yaptığını ve 2016’da FETÖ soruşturması kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Denizli merkezli Aynes, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne satıldı.

TMSF’nin düzenlediği ihaleye eski AKP Milletvekili Önder Matlı’nın ortağı olduğu Matlı Gıda ile TKT Hayvancılık ve Tarım Ürünleri AŞ (Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri) katıldı. Kapalı teklif, açık artırma ve pazarlık aşamaları sonrasında, muhammen bedel olan 785 milyon 500 bin TL ile en yüksek teklifi veren Türkiye Tarım Kooperatifleri oldu. Söz konusu teklifi uygun bulan TMSF Fon Kurulu, nihaî kararını verebilmek için ihale sonucunu Rekabet Kurulu’na gönderdi.

DEĞERİ 2,5 MİLYAR TL

Geçen yıl, FETÖ operasyonuyla 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan ve şu an da tutuksuz yargılanan TMSF yönetimindeki Aynes Gıda’nın en büyük ortaklarından Nevzat Serin de şirketinin satış kararını 3 Eylül 2021 tarihinde yargıya taşımıştı. Serin, İstanbul İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, “TMSF tarafından alınan satış kararının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını” talep etti. Dava dilekçesi yürütmeyi durdurma talebinin gerekçelerini de sıralayan Serin, şirketin bugünkü değerinin en az 2,5 milyar TL olduğunu ifade etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol