birgün

28° AÇIK

Değerli kamu arazilerini elden çıkararak çarkı döndürüyorlar

ÇEVRE 26.10.2021 10:01
Değerli kamu arazilerini elden çıkararak çarkı döndürüyorlar
Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

İstanbul’da AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından Altunizade'de bin 343 metrekarelik ”turizm tesisi” fonksiyonuna sahip parsel, gelir sağlamak için satışa çıkarıldı. AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçen satışa CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasıyla tepki gösterildi. İBB İştiraki İSPARK’ın otopark olarak işlettiği arazide bir araya gelen Üsküdarlılar, “Üsküdar Belediyesi, alışkanlık haline getirdiği mal varlıkları satışı ile Üsküdarlının geleceğini de satışa çıkarıyor” dedi.


Basın açıklamasını okuyan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, 2014-2021 yılları arasında toplam 82 bin 653 metrekare kamusal arazinin elden çıkarıldığını kaydederek, “Türkiye, kaynakların halk için kullanıldığı, sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini deneyimlerken, Üsküdar’da hâlâ kaynaklar yandaşlara peşkeş çekilmekte, kıymetli araziler hangi amaca hizmet ettiği meçhul bir şekilde elden çıkarılmakta, rant odaklı uygulamalar hız kesmeden devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Üsküdar Belediyesi’nin bütçesinin İstanbul’daki 39 ilçe belediyesi arasında bütçe olarak 2’inci sırada yer aldığını söyleyen Özçağdaş, yurt yapabileceklerini belirtti.

YURT SORUNUNA ÇÖZÜM OLABİLİR

Özçağdaş, arazinin yurt sorununa bir çözüm olarak kullanılabileceğine dikkat çekti:

“Gençlerin yurt ihtiyacı hepimizin içini yakan bir sorun. İstanbul’da 44 öğrenciye 1 yurt yatağı düşüyor. Mevcut yurtların yetersizliği ortada iken Üsküdar Barbaros’taki Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu da yıkılmış ve arazisi özel okulculuk yapan bir tarikat vakfına peşkeş çekildi. Her zaman olduğu gibi yurttaşlar, AKP yağma düzenine karşı çıkmış, konu ile ilgili 9 dava açtı. Maalesef, AKP zihniyeti yurt yapmadığı gibi var olan yurtları yıkarak, tarikat vakıflarına peşkeş çekmeye devam ediyor. Bugüne kadar gençlere yönelik tek bir yurt yapmamış olan Üsküdar Belediyesi’nin kamusal kaynakları tarikatlara ve rant çevrelerine aktarmaya son vermeye, satışa sunduğu bu araziyi yurt alanı olarak tahsis etmeye çağırıyoruz. Üsküdar Belediyesi yeterli kaynak olmadığını söylüyorsa İBB’nin Üsküdar’da bir yurt yapmak için tüm imkanları seferber edeceğine inanıyoruz.”
Özçağdaş, hukuki olarak mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun