birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.08.2016 08:11

Deliller 9 yıl önce de vardı

Darbe girişiminin ardından Dink cinayeti soruşturması kapsamında önemli gözaltı ve tutuklamalar yaşanıyor. Av. Bakırcıoğlu söz konusu gelişmeler için 2007 yılında da yeterli delil olduğunun altını çizerken, cinayette rolü olan ulusalcı yapıların da derinlikli soruşturulması gerektiğini belirtti

Deliller 9 yıl önce de vardı

ZEYNEP YÜNCÜLER yunculerzeynep@gmail.com @yunculerzeynep

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından uzun süre yerinde sayan birçok soruşturmada önemli gelişmeler yaşanıyor. Neredeyse 9 yılı sil baştan geçen, BirGün gazetesi yazarı ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada darbe girişiminden 12 gün sonra önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler, ana dava dosyasındaki sanıklarla birlikte yargılanmasına başlanan ve ‘FETÖ/PDY’ bağlantılı oldukları ileri sürülen kamu görevlilerinin ardından dönemin jandarma görevlilerine uzandı.

27 Temmuz günü 4’ü asker 5 şüpheli 31 Temmuz’da da aralarında askerlerin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Böylece 1 Ağustos günü, Dink cinayeti soruşturması kapsamında ilk kez asker ayağında toplam 26 gözaltı yaşandı. 3 Ağustos günü ilk kez bir jandarma görevlisi tutuklandı; soruşturma Savcısı Gökalp Kökçü tarafından ifadesi alınan şüpheli Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Dinç’in tutuklanmasına karar verildi. Aynı gün ardından, tutuklanması istemiyle sevk edildiği nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılan eski uzman jandarma Yusuf Bozca, Cumhuriyet Savcılığı’nın itirazı üzerine tutuklandı. 6 Ağustos günü ise Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinden Ergün Yorulmaz tutuklandı. Aynı gün Trabzon Eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ile jandarma istihbarat görevlileri Adnan Acar ve Musa Yıldırım ise gözaltına alındı. Soruşturma ile ilgili olarak 25 şüphelinin ise İstanbul Terör Şube Müdürlüğü’ndeki sorguları devam ediyor. Öz’ün de arasında bulunduğu 3 kişi ile birlikte emniyetteki gözaltı sayısı 28 oldu.

O dönemde de olabilirdi
Darbe girişiminin ardından, Dink cinayeti soruşturmasında ilk kez jandarma ayağında 28 gözaltı ve 3 tutuklamanın yaşanmasına ilişkin BirGün’e konuşan Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, söz konusu gelişmelerin 2007 yılı içerisinde de olabileceğine vurgu yaptı. Av. Bakırcıoğlu şöyle devam etti: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bugün gerçekleştirdiği operasyon, yapılan gözaltı ve tutuklama işlemleri Hrant Dink cinayetini organize ve icra eden örgüte yönelik yapılan işlemlerdir. İstanbul ve Trabzon İl Jandarma Komutanlığı görevlilerinin Dink cinayeti için organize olduklarına dair önemli deliller mevcuttur. Esasında Dink cinayetinin işlendiği 2007 yılı itibari ile etkin ve derinlikli bir soruşturma yürütülmeli, deliller toplanmalı bugün yapılan gözaltı ve tutuklama işlemleri o tarihte yapılmalı idi. Müdahil taraf gözaltı ve tutuklamalara yönelik değerlendirmemizi delilleri ve alınan ifadeleri inceledikten sonra yapacağız.”

Derinlikli soruşturulsunlar
Ayrıca, Av. Bakırcıoğlu, Dink cinayetinde rolü olduğu belirtilen ulusalcı yapılara ilişkin ise, “Soruşturmanın, Hrant Dink cinayetine giden süreçte cinayet için uygun zemin yaratılması uğraşı içerisine giren ‘ulusalcı’ yapı, kişi ve kurumları da içerek şekilde genişletilmesi ve bu kişi ve kurum görevlilerinin Dink cinayetindeki olası iştiraklerinin derinlikli şekilde soruşturulması gerektiği de açıktır” diye konuştu.

Duruşma bugün
Dink cinayetine ilişkin açılan ana davanın, kamu görevlilerinin yargılandığı dava ile birleştirilmesinin ardından 6’sı tutuklu, 27’si kamu görevlisi 37 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmesi bekleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız