birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

SAĞLIK 24.06.2021 16:23

"Delta varyantından korumak için ikinci doz aşılar yapılmalı"

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Delta varyantının Türkiye’de 134 kişide görüldüğünü açıkladı. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, iki doz aşı olanların varyanttan korunduğunu belirterek, ikinci dozların açıklanan zaman aralığından daha erkene çekilmesi gerektiğini söyledi.

"Delta varyantından korumak için ikinci doz aşılar yapılmalı"

BİRGÜN EGE

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından Türkiye’de 134 kişide Delta varyantının görüldüğünü açıkladı. Aşılamada belirli bir aşamaya gelen ülkelerde varyantın hızla yayılması ve 80’den fazla ülkede görülmesi, salgında dördüncü dalga endişesini beraberinde getirdi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, “Delta varyantı dünyanın değişik yerlerinde giderek baskın bir hale gelmekte. İngiltere'de yüksek aşılama oranlarına rağmen, birkaç hafta içinde baskın hale geldi. Portekiz'in başkenti Lizbon, hafta sonu Delta varyantı nedeniyle kapatıldı. Rusya'nın başkenti Moskova'da Delta varyantının yol açtığı yeni enfeksiyonlar en yüksek seviyeye tırmandı. Türkiye’de tespit edilen 134 vakanın 3 tanesi İzmir’de. Bakan Koca 28 Nisan’da ilk kez bu varyantın İstanbul’da da 5 olguda saptandığını açıklamıştı. Ancak o günlerde tam kapanma kararları uygulamasına geçilmeden hemen önce İstanbul’dan sahil kesimlerine adeta bir ‘Covid göçü’ yaşandı” dedi.

İzmir Tabip Odası olarak Delta varyantının yayılmasıyla ilgili defalarca uyarıda bulunduklarını hatırlatan Dr. Çamlı, “28 Nisan'dan bugüne kadar bu varyantın ülkemizdeki durumu, tüm taleplerimize karşın kamuoyu ile paylaşılmadı. Şimdi ise açıklamalarda Türkiye’de 134 delta varyantının saptandığı ifade ediliyor. Bu ancak yapılan sınırlı örnekleme testlerden saptanan. Gerçek yoğunluk, yaygınlık nedir? Bilmiyoruz. Yapılan PCR testlerinde Delta varyantını anlayamıyoruz. Yeterli örnekleme yapılıyor mu? İzmir’de de bildiğim kadarıyla buna yönelik bir analiz yapılmıyor. Bu konularda kamuoyunun daha detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi, gerekiyor” diye konuştu.

delta-varyantindan-korumak-icin-ikinci-doz-asilar-yapilmali-891618-1.
Fotoğraf: İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı

ÖZEL TEDBİRLER UYGULANMALI

Turizm sezonunda en çok İngiltere ve Rusya’dan turist geleceğini söyleyen Dr. Çamlı, turistlere yönelik planlanan tedbirler konusunda yeterli açıklama yapılmadığını belirtti. Dr. Çamlı, şunları kaydetti: “Rusya gibi Türkiye'nin yaklaşık bir sezonda 5 milyon turist beklediği bir ülkede de son iki haftada vakaların büyük çoğunluğunu yeni varyantın oluşturduğu açıklandı. Ülkemizde buna yönelik tedbirler alınıyor mu? Yasaklar kalktı. Hareketlilikte bir artış olacaktır. Sayın Bakan dünkü açıklamasında ‘Bu hareketin artışıyla birlikte vakalarda daha öncede İngiliz varyantında da gördüğümüz şekli ile şimdi Delta varyantı ile genelde yukarı doğru bir çıkış eğilimini görmüş oluruz. Bu endişemiz var mı, var’ dedi. Bu varyant konusunda yurtdışı girişlerde karantina tedbiri uygulaması olacak mı? Bunların açıklanması gerekiyor.”

Delta varyantının aşılara karşı diğer varyantlardan daha fazla direnç gösterdiğini dile getiren Dr. Çamlı, “İngiltere’deki vakaların büyük çoğunluğu aşılanmayan ya da tek doz aşılananlarda görülüyor. Bilim insanlarının açıklamalarına göre iki doz Pfizer/BioNTech aşısı varyantlar üzerinde etkili. Ülkemizde 18 yaş üstü nüfusun yüzde 24’ü iki doz aşı olabildi. Bu aşılamanın çok büyük çoğunluğu Sinovac aşısı ile oluşturuldu. Ancak Sinovac aşısının Delta varyantlarına etkileri konusunda yeterli bilgi yok. İki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanlar çok azınlıkta. Şu anda da aşılama hızı arttı. Ancak yapılan günlük Pfizer/BioNTech aşıların yüzde 90‘ından fazlası ilk dozlar. İkinci dozların açıklanan zaman aralığından daha erkene çekilmesi gerekiyor. Hızlı bir şekilde aşılama ile toplumsal bağışıklığı oluşturacak ikinci dozlar yapılmalı. Delta varyantı yayılımı açısından özellikle turizm sezonunda yurt dışı girişleri de kapsayacak özel tedbir paketleri uygulamaya geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol