Demirören’in, Doğan Medya’yı satın almak için kullandığı Ziraat Bankası kredisinin de dahil olduğu 1,5 milyar dolarlık krediyi yapılandırmak için bankalarla görüştüğü belirtildi. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Ziraat Bankası’ndan alınan kredinin ödenmediğine dair iddiası tartışma yaratmıştı.

Demirören, 1,5 milyar dolarlık kredisini yapılandırmak için harekete geçti

Demirören Holding'in Ziraat Bankası'ndan çektiği 700 milyon dolar tutarındaki krediyi ödeyip ödemediği tartışmasında kritik bir gelişme yaşandı.

Bloomberg, "Türkiye'nin en büyük medya imparatorluğunun sahibi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sadık bir grup" olarak bahsedilen Demirören Grubu'nun çeşitli gazete ve televizyon kanallarını satın almak için kullandığı fonları da içeren yaklaşık 1,5 milyar dolarlık krediyi yeniden yapılandırmak için harekete geçtiğini belirtti.

Ercan Ersoy ve Aslı Kandemir’in konuya yakın kaynaklara dayandırdıkları habere göre, Demirören Holding yaklaşık 1,5 milyar dolarlık kredi borcunu yeniden yapılandırmak için bankalarla görüşüyor.

Söz konusu kredi borcu içinde, Ziraat Bankası’ndan Doğan Medya’yı satın alma için çekilen yaklaşık 700 milyon dolarlık kredinin de bulunduğu, borcun birikmiş faizlerle birlikte 850 milyon dolara ulaştığı da belirtildi.

Demirören’in 2018'de, "Ülkenin en büyük borç vereni" olarak bahsedilen Ziraat Bankası'nın desteğiyle Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk gibi medya organlarını bünyesinde barındıran Doğan Medya Grubu’nu yaklaşık 1 milyar dolara satın aldığı hatırlatıldı. Bu paranın 700 milyon doları, Ziraat Bankası’ndan kredi olarak sağlanmıştı.

Haberde ayrıca "Bir zamanlar Türkiye'nin en kârlı ve popüler yayınları arasında yer alan Hürriyet’in, Demirören'in iktidara gelmesi ve onu etkili bir şekilde hükümet sözcüsü haline getirmesinden bu yana etkinliğini kaybettiği görüldü" ifadelerine yer verildi.

PEKER’İN İDDİALARIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, yayınladığı 9. videosunda Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini iddia etmişti.

Peker, Demirören'lere satılan televizyon kanalları ve gazeteleri Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa eden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın yönettiğini söylemişti.

"Aslında bir tanesi o kadar para ederdi" diyen Peker, “750 milyon dolar aldı, hiçbirini ödemedi. Ana parayı bırak faizlerini bile ödemedi. Tabii şimdi bu 750 milyon doların ödenmesi için hemen baskı kurun diyorlar. Kemerburgaz’da Göktürk denen yerde Kemer Country diye bir yer var. Orada bir arsa belirlediler, bu yavrunun üzerine yapacaklar. TV filan onların değil, emanetçi. Serhat’la Berat yönetiyor. Sabah grubu da aynı. Kişiliksiz zenginlerin üzerine yapıyorlar sadece. Kemer Country’deki yeri imara açacaklar. O arsa kimin yine halkın. İmara açınca tarla olarak verecekler Süleyman’ın var ya Ankara’daki akrabası o işleri yapıyor. Hop bir imar artışı 10 milyonluk yer 1 milyarlık oluyor. Üzerine kulübe koyamadığın yere 100 katlı binalar dikiyorsun. Artık siz de alıştınız, dinliyorsunuz ya, benim anlattıklarım masal değil” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’Lİ VEKİLİN SORUSU VE ZİRAAT’İN YANITI

Peker’in iddiası ardından CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 1 yıl önce aynı konuyu Ziraat Bankası’na sorduğunu ancak yanıt alamadığını açıklamıştı.

Banka, CHP'li vekile yanıt olarak, "5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun "Sırların saklanması" başlıklı 73. maddesi kapsamında banka ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır" yanıtını vermişti.