birgün

9° AÇIK

'Demirören, YaySat'ı da kapatacak' iddiası

GÜNCEL 31.10.2018 20:09
'Demirören, YaySat'ı da kapatacak' iddiası
Abone Ol google-news

Demirören Grubu'nun Doğan Medya’yı satın almasının ardından, grubun gazetelerindeki ve televizyonlarındaki bazı isimlerle yolları ayrıldı, en son olarak da Vatan gazetesinin kapatılacağı açıklandı. Dağıtım şirketi YaySat'ın da kapatılacağı iddia edildi.

Odatv’nin haberine göre, Demirörenler Yaysat’ı kapatma kararı aldı. Yaysat’ın kapatılacağı, çalışılan yayın kuruluşlarına “Bu ay son, kapatıyoruz” diye bildirildi.

Türkiye’de gazete ve dergilerin dağıtımını yapan iki şirket bulunuyor. Birisi; hükümetin yayın organlarından Sabah ve Atv’nin de içinde bulunduğu Turkuvaz Medya’nın sahibi olduğuTurkuvaz Dağıtım. Medya grubunun başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunuyor.

Diğer dağıtım yapan şirket ise Yaysat. Demirörenler Yaysat’ı da Doğan Medya’dan satın almıştı.

Yaysat’ın kapatılma kararıyla, medyada dağıtım alanı tekelleşiyor. Basılı yayınları sadece, başında Albayrak’ın bulunduğu Turkuvaz Dağıtım yapacak.

Böylece, Türkiye’deki gazete bayilerinde yer almak isteyen bütün yayın organları, mecbur olarak Turkuvaz’la anlaşmak zorunda kalacak.

Turkuvaz’ın hangi medya organından ne kadar ücret isteyeceğine dair herhangi bir sınırlama, düzenleme bulunmuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol