birgün

16° AÇIK

Demirtaş'a Davutoğlu'na hakaretten hapis cezası

HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'a dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

SİYASET 24.01.2022 14:44
Demirtaş'a Davutoğlu'na hakaretten hapis cezası
Abone Ol google-news

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Mersin’de 27 Şubat 2016’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması, Mersin 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden, avukatları ise Diyarbakır’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılırken, Demirtaş’ı savunmak için çok sayıda avukat ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Yaptığı konuşmanın eleştiri olduğunu ifade eden Demirtaş, "Muhalefet partisi lideri olmasına rağmen bugüne kadar bu davadan vazgeçmedi. Bu nasıl bir siyaset?" diyerek Davutoğlu'na tepki gösterdi.

11 AY 20 GÜN HAPİS

Demirtaş’ın avukatları ise, müvekkillerinin yasama sorumsuzluğunu hatırlatarak, dosyanın düşmesini, aksi durumda tevsi tahkikat taleplerinin araştırılmasını talep etti. İddia makamı, avukatların taleplerinin reddedilmesini talep ederek, Demirtaş'ın “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Hakim, Demirtaş'a Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hakim, verdiği hapis cezasında hükmün geri bırakılması yoluna gitmedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol