birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

Demirtaş 'daha tutuklanmamış eş belediye başkanlarıyla' buluştu

GÜNCEL 24.10.2015 14:16
Demirtaş 'daha tutuklanmamış eş belediye başkanlarıyla' buluştu
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün partisinin belediye eş başkanları ile biraraya geldi. Ancak toplantı için seçilen isim ilginç oldu.Batman'daki toplantıda, Demirtaş'ın konuşacağı kürsünün hemen yanına asılan pankatta da yer alan toplantı ismi şöyle oldu: "Daha tutuklanmamış eş belediye başkanları toplantısı"...

HDP GENEL MERKEZİ DE TOPLANTIYI "TUTUKSUZ" BELEDİYE BAŞKANLARIYLA TOPLANTI OLARAK DUYURDU

HDP Genel Merkezi de, Demirtaş'ın Batman'da yapacağı toplantıyı basına, "Tutuksuz belediye başkanlarıyla buluşma'' olarak duyurdu.

HDP tarafından basına geçilen notta, şu ifade yer aldı;
"Değerli Basın Emekçileri,
Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş'ın bugünkü Batman programının frekans bilgileri hatalı geçilmiştir. Doğru bilgiler aşağıdadır:
"Tutuksuz" belediye başkanlarıyla buluşma
Saat: 10:00
Yer: Batman Belediyesi"

Demirtaş, “Her gün cenaze. Neden? Tek başına iktidar için. 'HDP %13 aldı, barış vardı. Barış ortamı olmazsa bu oyu alamaz' diye düşündüler. Görüşme masasını, Dolmabahçe Mutabakatını inkar ettiklerinde devirmişlerdi. Çünkü 'Cenazeler geldikçe HDP’ye yükleniriz' dediler” diye konuştu.

Partisine yönelik ekran ambargosu uygulandığını belirten Demirtaş,“Bazı programcılar beni davet etti, ama onu da biz reddediyoruz. Ben bir iki programa çıkacağım diye HDP’ye ambargo yok olmaz” dedi.

DEMİRTAŞ "ÖZYÖNETİMİ" ANLATTI

Demirtaş, Batman'daki toplantıda, HDP'nin seçim bildirgesine koyduğu ve büyük tartışma yaratan "öz yönetim" kavramını anlattı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Demirtaş, şöyle konuştu:
''Ülke bölünmeden, herkesin kendini yerelden yönetebileceği, kararlar alabileceği yönetim modelini önerdiklerini ifade eden Demirtaş, "Yerel yönetimlerin özerkliğinde, eğitim, sağlık, tarım, balıkçılık, hayvancılık, turizm politikası, yerel asayiş, kadın, gençlik, kültür bütün bu yetkilerin bütçesiyle belediyeye emanet edildiği yönetim modelinde herkesin kendi diliyle, inancıyla, kültürüyle korkmadan yaşayabilir. Yerinden yönetim modeli, İzmir'in, Antalya'nın, Edirne'nin, Tekirdağ'ın, Ankara'nın, Trabzon'un, Artvin'in kendini yerelden yönetmesi fikridir."

Herkesin kendini savunma hakkının bulunduğuna dikkati çeken Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bizler ateşkes ve silah dışı yöntemlerde ısrarcıysak bir bildiğimiz var ki ısrar ediyoruz. Bizim halkımız kaybetmez. Bundan herkesin emin olması lazım. Biz kimseye 'onurunuzu teslim edin, gelin teslim olun' falan da demiyoruz, demeyiz de. Herkesin, her canlının kendini savunma hakkı vardır. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz. Ama bizler demokrasimizi inşa ederken, öz gücümüze dayanarak bütün bileşenlerimizle ayağa kalkmış bir halk olarak adım adım zafere doğru gidebiliriz."

Yurt dışına kaçan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'yı anımsatan Demirtaş, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Valiler, kaymakamlar, savcılar, emniyet müdürleri, onlara tekrar hatırlatmak istiyorum. 'Nasıl olsa arkamızda bir saray var, hükümet var' diyorsanız yanılıyorsunuz. Ne yapacaksınız, 2 Kasım'da? Arkanızda siyasi bir güç olmayacak. Ankara'dakiler bir yolunu bulur kurtarır kendini, olan size olur. Bir zamanlar güneş gözlüklü, kelli felli, göbekli savcılar vardı. Nasıl yurt dışına kaçtılar gördünüz. Yürüdüklerinde zannedersin ki yer gök sallanıyor. Öyle azametleri vardı. Size de sıra gelecek, yargılanacaksınız hepiniz."

20 TUTUKLU, 22 GÖREVDEN ALINAN, 6 ARANAN...

Son dönemde terörle bağlantıları olduğu gerekçesiyle HDP'li pekçok belediye eş başkanı ile belediye meclis üyesi hakkında tutuklama kararları alındı.

HDP'nin eş başkanlarının tutuklanması ve görevden alınmasına ilişkin bilanço şöyle;
HDP Belediye başkanların "tutuklanma" bilançosu ;
Şimdiye kadar tutuklanan: 20
Görevden alınan : 22
Hakkında yakalama kararı verilen : 6

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol