Aralarında yazar, akademisyen, hukukçu, sanatçı ve gazetecilerin bulunduğu 202 isim, Selahattin Demirtaş’ın son açıklamaları hakkında, “‘Silahı bırakma’ çağrılarını da içeren, görüş ve önerilerini son derece önemli, değerli ve içtenlikli buluyoruz” ifadelerinin yer aldığı metne imza attı.

Demirtaş’ın açıklamaları üzerine 202 imza: Değerli ve içtenlikli buluyoruz

Aralarında yazar, akademisyen, hukukçu, sanatçı ve gazetecilerin yer aldığı 202 aydın, 6 yıla yakın bir süredir Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarını değerlendiren bir metne imza attı.

Zülfü Livaneli, Necmiye Alpay, Ertuğrul Günay, Banu Güven, Murat Belge, Hasan Cemal, Baskın Oran, Hasip Kaplan, Deniz Türkali, Fikri Sağlar ve Şevket Pamuk gibi isimlerin imzacı olduğu metinde şu ifadeler yer aldı:

“HDP'nin önceki eş genel başkanlarından sayın Selahattin Demirtaş'ın, son iki söyleşisinde önemle vurgu yaptığı, Kürt sorunu ve çözümüne ilişkin, -siyasetten 'şiddeti dışlama' ve bu amaçla silah kullanan tüm yapılara 'silahı bırakma' çağrılarını da içeren- görüş ve önerilerini son derece önemli, değerli ve içtenlikli buluyoruz.

HDP yetkililerinin de defalarca belirttikleri gibi, sorunlarımızın hukuk ve demokrasi içinde çözümünü ve toplumumuzun bütün farklılıklarıyla 'barış içinde birlikte' yaşamasının sağlanmasını amaçlayan, 6'lı masa liderleri başta olmak üzere, tüm siyasi partileri, tarafları ve herkesi, bu yoldaki barışçı ve birleştirici açıklama ve girişimleri desteklemeye çağırıyoruz. Kamuoyunun bilgi ve değerlendirmesine saygı ile sunarız.”