Demirtaş'ın avukatı: Cezaevinde bilinci kapandı

02.12.2019 14:32 GÜNCEL
Kasım 2016'dan beri tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın bilincinin kapandığı açıklandı. Demirtaş'ın avukatı, 7 gündür hastaneye sevk edilmediğini belirtti

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın kaldığı Edirne Cezaevi’nde 26 Kasım’da bilincinin kapandığı açıklandı.

Kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş yaptığı açıklamada, Demirtaş’a ilk müdahaleyi hücre arkadaşı Abdullah Zeydan’ın yaptığı belirtilirken, cezaevi doktorunun Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istediği, aradan geçen 7 güne rağmen hastaneye sevk edilmediği belirtti.

Olayı Twitter’dan duyuran Demirtaş’ın kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Aygül Demirtaş, şunları kaydetti:

“26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır.

Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir.

Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.

Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.”

Daha önce kalp spazmı geçirmişti

Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 17 Kasım 2015’te üst solunum yolunda yaşadığı rahatsızlık nedeniyle ameliyat olmuştu. Dönemin HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 2016 yılında Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde kalp spazmı geçirdiğini duyurmuştu.

HDP'den açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Demirtaş'ın sağlık problemine rağmen hastaneye sevk edilmemesine ilişkin bir açıklama yaptı.

"Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durumu nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır?" sorularının sorulduğu açıklamada, Demirtaş’ın sağlık durumuna hakkında avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümet ve Adalet Bakanlığı’nın açıklama yapması için çağrı yapıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir. Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir.

Hastaneye sevk edildi

HDP'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Demirtaş'ın sağlık durumu ile ilgili HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu ve Dr. Necdet İpekyüz'ün kendisini ziyaret ettiği ve yetkililerle yapılan görüşmeler sonunda Demirtaş'ın hastaneye sevk edildiği belirtildi.