birgün

24° AÇIK

Demirtaş'ın Yüksel Kocaman'ı 'hedef gösterme' suçlamasıyla yeniden yargılanmasına başlandı

Selahattin Demirtaş'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman'ı 'hedef gösterme' suçundan yargılanmasına yeniden başlandı. Mahkeme heyeti duruşmayı 13 Haziran'a ertelendi.

GÜNCEL 13.05.2022 15:21
Demirtaş'ın Yüksel Kocaman'ı 'hedef gösterme' suçlamasıyla yeniden yargılanmasına başlandı
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman'a yönelik "tehdit" ve "terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" suçlamasıyla yargılanmasına, Ankara Bölge Adliye Mahkemesinin bozma kararının ardından yeniden başlandı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Demirtaş ve avukatları, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesindeki "Kobani" davasının da aynı gün olması nedeniyle mazeret bildirerek katılmadı.

Duruşmaya katılan Yüksel Kocaman'ın avukatı Şuranur Başgül, Demirtaş'ın savunmasının alınmasının ardından beyanda bulunacaklarını, mazeret konusunda ise bir diyecekleri olmadığını belirtti.

Mahkeme heyeti, Demirtaş ve avukatlarının mazeretlerinin haklı bir gerekçeye dayanması nedeniyle kabulüne karar vererek, duruşmayı 13 Haziran'a erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın 7 Ocak 2020'deki celsesinde, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'a yönelik ifadeleri nedeniyle 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 28 Mayıs 2021'deki karar duruşmasında Demirtaş'a, "terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Mahkeme heyeti, "varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit" suçundan sanık hakkında hüküm kurulmasına yer olmadığına karar vermişti.

Karara yapılan itirazı değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi, "suç örgütlerinin korkutucu gücünden yararlanılarak tehdit" suçuna ilişkin verilen "hüküm kurulmasına yer olmadığı" kararının, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) bulunmadığını belirterek kararı bozmuştu.

Dosya yeniden Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol