birgün

13° PARÇALI BULUTLU

'Demirtaş tişörtü' gözaltısı: Çocuk, anne ve 6 yurttaş serbest bırakıldı

Van'da eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tişörtünü giydiği için gözaltına alınan çocuk, anne ve olaya müdahale eden 6 yurttaş serbest bırakıldı.

SİYASET 16.06.2022 14:16
'Demirtaş tişörtü' gözaltısı: Çocuk, anne ve 6 yurttaş serbest bırakıldı
Abone Ol google-news

Van'da üzerine Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtü giydiği için gözaltına alınan çocuk ve annenin beraberinde olaya müdahale eden 6 yurttaş serbest bırakıldı.

İki Nisan Polis Karakolu’na götürülen kadın, çocuk ve 6 yurttaşın ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldıkları öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, üzerinde Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtü giyen bir çocuğun hamile olan annesinin gözaltına alındığını görüntüleri paylaşmıştı. Sarısaç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda duruma tepki gösteren 6 kişinin de gözaltına alındığını da duyurmuştu.

"Van'da fiili bir OHAL var" diyen Sarısaç, paylaşımında şu ifadelere yer vermişti:

"Hamile bir kadını, çocuğunun tişörtü üzerinde #SelahattinDemirtaş resmi var diye gözaltına alınması. Buna tepki gösteren 6 kişinin de yine gözaltına alınması. Van’daki bu uygulama tam bir eşkıyalık değil de nedir? Yıllardır #Van’da fiili bir OHAL var ve bu, tüm sorunların kaynağı!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol