Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı'nın, İran'da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için saçlarını kazıttığını duyurdu.

Demirtaş ve Mızraklı, Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için saçlarını kazıttı

Başak Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Selçuk Mızralı'nın İran'da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybeden Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için saçlarını kazıttığını duyurdu.

Selahattin Demirtaş'ın mektubunu sosyal medya hesabından paylaşan Başak Demirtaş, "Selahattin ile Selçuk Hoca, İran'da saçının bir bölümü açık diye gözaltına alınıp katledilen Mahsa Amini'nin katledilmesini protesto etmek ve İran'daki direnişe destek vermek üzere saçlarını kazıttılar" notunu düştü.

Selahattin DemirtaşSelahattin Demirtaş

Selahattin Demirtaş yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

"Saçının teli göründü diye İran ahlak polisi tarafındank atledilen Mahsa Amini'nin acısını yüreğimizin en derinlerinde hissediyoruz. Baskı ve zulme karşı direnmek sadece kadınların sorumluluğu değildir. Kadınların cesurca öncülük yaptığı eşitlik ve özgürlük mücadelesine destek vermek ve İran'da özgürlük için direnen halkın yanında olduğumuzu belirtmek için hücre arkadaşım Dr. Selçuk Mızraklı'yla beraber bugün saçımızı kazıttık.

Bütün zulüm, zorbalık düzenleri halkın direnişi karşısında er geç yıkılacaktır. Direnenlere bin selam olsun.

Mahsa Amini'ye Allah'tan rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı ve sabır diliyor, selamla birlikte dayanışma duygularımızı iletiyoruz"