BTS İzmir Şubesi, baskılara, ihraçlara ve özelleştirmeye karşı sürdürdükleri oturma eylemi, 39’uncu haftada da devam etti.

Demiryolu emekçileri özelleştirmeye karşı

BİRGÜN EGE

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şubesi tarafından sürgünlere ve özelleştirmeye karşı başlatılan oturma eylemi 39'uncu haftasında devam etti. Alsancak Gar önünde bir araya gelen demiryolu emekçileri TCDD'nin sermayeye peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

TCDD'nin özelleştirilme planına karşı çıkan BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, "Yapılmak istenen özelleştirme AKP usulü bir özelleştirmedir. Kâr özelleştirilecek ama zarar halka yıkılacak, toplumsallaştırılacaktır. Tıpkı geçilmeyen köprülerde, tünellerde, kullanılmayan yollarda olduğu gibi. TCDD'nin mallarının peşkeş çekilmesine izin vermedik, vermeyeceğiz” dedi.

Akyol, sürgünlerden birinci derecede sorumlu tuttukları TCDD 3. Bölge Müdürü Ergün Yurtçu'nun görevden alındığını dile getirerek, "Bu kurumda yapılan peşkeş çekmelere, yolsuzluklara karşı çıkabilen duyarlı değerli yöneticiler de var. Yaptığımız basın açıklamalarında ihbar niteliğinde olan birçok söylemde bulunduk. Bunu değerlendiren kurumumuz ilgili konular hakkında inceleme başlatmış ve Ergün Yurtçu ile bazı görevlileri görevden almıştır" diye konuştu.

demiryolu-emekcileri-ozellestirmeye-karsi-931759-1.

4 YILDA 12 MİLYAR TL’DEN FAZLA ZARAR

TCDD'nin AKP döneminde bilerek ve isteyerek içinin boşaltıldığını savunan Erdal Akyol, kurumun 2018 yılı zararının 2 milyar 557 milyon TL, 2019 yılı zararının 2 milyar 546 milyon TL, 2020 yılı zararının ise 3 milyar 866 milyon TL olduğunu dile getirdi. Akyol, 2021 yılında da 3 milyar 259 milyon TL zarar beklendiğinin bir genel müdür tarafından açıklandığını aktardı.

Ülkede yaşanan tren kazalarının temel nedeninin de sermayenin kâr hırsı doğrultusunda kamu hizmetlerinin içinin boşaltılması olduğunu belirten Akyol, şunları söyledi:

“Kâr özelleştirilecek ama zarar halka yıkılacak toplumsallaştırılacaktır. Tıpkı geçilmeyen köprülerde, tünellerde, kullanılmayan yollarda olduğu gibi yolcu garantili trenler olacak, ya da yolcunun az olduğu hatlarda kamu hizmeti yapılmayarak yolcu trenleri kaldırılacaktır. Bizler buradan bir kere daha ilan ediyoruz ki, baskılara sürgünlere liyakatsiz atamalara karşı, özelleştirmeye karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. İşimize aşımıza çalıştığımız kuruma sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hukuku, adaleti, barışı, laikliği, demokrasiyi kazanmak için sokak sokak, meydan meydan, iş yeri iş yeri kol kola, omuz omuza demokratik mücadele hakkımızı kullanacağız."