birgün

25° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 26.05.2020 15:02

Demre'deki yangında 100 dönüm orman küle döndü

Antalya'nın Demre ilçesinde çıkan yangında 100 dönüm orman alanı zarar gördü

Demre'deki yangında 100 dönüm orman küle döndü

Antalya Demre'ye bağlı Bademli mevkisinde, denizden 1000 metre yükseklikteki kızılçam ormanlarının bulunduğu bölgede, dün saat 12.00 sıralarında yangın başladı.

Yangına Antalya ve Muğla Orman Başmüdürlüğü'ne bağlı 3 helikopter, Kaş, Finike ve Elmalı işletme müdürlüklerine bağlı 10 arazöz, 3 su tankeri, 7 ilk müdahale pikabı, 1 dozer ile 50 yangın işçisi, 6 teknik eleman, 10 orman muhafaza memuru müdahale etti.

Yangın bölgesindeki çalışmaları, Antalya Orman Başmüdürü Vedat Dikici, Yangın Şube Müdürü Mustafa Songür, Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, Finike Orman İşletme Müdürü Kamil Özer yönlendirdi.

demre-deki-yanginda-100-donum-orman-kule-dondu-735960-1.

Arazinin dağlık olması nedeniyle 7 noktadan hortumla söndürme çalışması yapıldı. Yangının etrafı çevrilerek karadan kesildi. Havadan da 3 helikopter ile söndürme çalışmasına destek verildi. Yangın, dün akşam saatlerinde, güçlükle kontrol altına alınıp, söndürüldü. Bölgede doğal nedenle çok sayıda yıkılmış ağaç kalıntısı olması dolayısıyla uzun süre karadan ve havadan soğutma çalışması yapıldı. Yangında yaklaşık 100 dönüm orman alanının zarar gördüğü belirlendi.

Uzmanlar, yangının 2 gün önce bölgeye düşen yıldırımdan kaynaklanmış olabileceğini, bölgenin ıssız ve kayalık olduğunu, insan ulaşımının ise çok zor olduğunu belirtti. (DHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız