birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.06.2020 10:35

Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş yaşamını yitirdi: Cenaze programı belli oldu

68'in devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş hayatını kaybetti. Hamdi Gezmiş'in cenazesi yarın Üsküdar’daki Selimiye Camisi'nde yapılacak tören ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş yaşamını yitirdi: Cenaze programı belli oldu

Türkiye devrimci hareketinin önemli ismi Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş, 68 yaşında hayatını kaybetti.

Hamdi Gezmiş'in vefatını, kardeşi Bora Gezmiş duyurdu. Bora Gezmiş; "Kardeşim Hamdi Gezmiş bu sabah hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenaze hakkında daha sonra gerekli bilgi verilecektir," dedi.

deniz-gezmis-in-kardesi-hamdi-gezmis-yasamini-yitirdi-745229-1.

BORA GEZMİŞ'TEN AÇIKLAMA

Kardeşi Hamdi Gezmiş’in cilt kanseri nedeniyle mart ayında beyin kanaması geçirdiğini hatırlatan Bora Gezmiş, “Tümör nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Zaten tümör kılcal damarlara baskı yapıyordu. Beyin zarına sıçrayınca yaşamını yitirdi. Çok hızlı gelişen bir durumdu ve maalesef kurtaramadık. Ölümü hiç sıralı olmadı çok üzgünüz” dedi.

CENAZE YARIN

Hamdi Gezmiş, yarın 13.30’da İstanbul Üsküdar’daki Selimiye Camisi'nde yapılacak törenin ardından annesi Mukaddes Gezmiş’in Karacaahmet Mezarlığı’ndaki mezarına gömülecek.

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, geçtiğimiz mart ayında kişisel sosyal medya hesabından kardeşi Hamdi Gezmiş’in yoğun bakıma alındığını açıklamıştı.

Deniz Gezmiş, idamından önce babasına yazdığı son mektubunda kardeşi Hamdi Gezmiş’in bilim adamı olmasını istediğini belirterek, “Baba, (…) Kitaplarımı kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir” satırlarını yazmıştı.

deniz-gezmis-in-kardesi-hamdi-gezmis-yasamini-yitirdi-745280-1.

Hamdi Gezmiş kimdir?

Hamdi Gezmiş, 1952 yılında Erzurum’da doğdu. 1973 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat Maliye bölümünü bitirdi. 1974-1977 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktora programına devam etti.

1978-1983 yılları arasında İ.E.T.T. İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde müfettiş olarak görev yaptı. 1983 yılından 1999 yılına kadar serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalıştı.

Hamdi Gezmiş 3568 sayılı kanun tahtında Ekim 1999 yılında yeminli mali müşavir olarak özel bir şirket kurdu. Aynı zamanda Deniz Gezmiş Vakfı'nın kurucusu olan Hamdi Gezmiş, vakfın başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol