birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 29.06.2020 20:44

Denizli Barosu: Barolar mücadeleye devam edecek

İktidarın baroları bölme planına ilişkin avukatların tepkileri sürüyor. Denizli Barosu yaptığı açıklamada, “Barolar, her zaman adalet arama mücadelesine devam edecektir” ifadelerini kullandı

Denizli Barosu: Barolar mücadeleye devam edecek

UĞUR KURNAZ

İktidarın baroları bölme planına ilişkin avukatların tepkileri sürüyor. Bu bağlamda barolar kentlerinde ‘baroları bölme, savunmayı susturma projesine karşı hiçbir otoriteye, hiçbir güce teslim olmayacağız’ diyerek cübbelerle yürüyüş eylemi düzenledi.

Denizli'de avukatlar Denizli Valiliği önünde toplanıldı. Avukatların yürüyüşüne çevik kuvvet barikat kurarak izin vermedi.

Atatürk Bulvarı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, “Avukatlık Kanunu'nun 1. maddesinde 'Yargının kurucu unsuru olan avukat, bağımsız savunmayı temsil eder' yazılıdır. Avukatlar, binlerce yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin yılmaz savunucularıdır ve gücünü kamu kurumu niteliğindeki bir kurum olan barolardan alır” dedi.

"BAROLARI YOK ETMEYE ÇALIŞMAK, SAVUNMAYI ETKİSİZ HALE GETİRECEK"

İlhan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Barolar Cumhuriyetimizin en köklü kamu kurumlarındandır. Bu nedenle, Baroların işlevsiz bırakılması Cumhuriyetin felsefesine aykırı olduğu gibi toplumun demokratik yapısını bozmaya yöneliktir. Yıllardır mesleğimizi icra ederken yaşadığımız sorunlara çare bulamamışken, Pandemi sürecindeki ekonomik sıkıntılar da cabası olmuştur. Dün, mahkemelerin açılmasıyla birlikte Adliye önündeki sosyal mesafe gözetilmeksizin oluşan kuyruklar çalışma koşullarımızı da tehdit etmektir, yine adliye binalarındaki fiziki şartların yerinde olmaması sağlığımızı da tehlikeye atmaktadır. Avukatların son zamanlarda faaliyet alanlarının daraltılmasıyla yaşadıkları işsizlik problemleri, mesleklerini ifa ederken uğradıkları saldırılar gibi daha pek çok güçlükler varken barolarla ilgili bu söylemlerle uğraşmamız gerçekten şaşırtıcıdır. Barolar, hiçbir zaman adalet aramaktan vazgeçmemiştir. Hem kendileri için hem yurttaşlarımız için… Her zaman da adalet arama mücadelesine devam edecektir… Bugün esas görevi, yurttaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini korumak, bağımsız yargıyı ve hukuk devletini savunmak olan baroları yok etmeye çalışmak, savunmayı işlevsiz hale getirecektir. Vatandaşın yargı içerisinde en rahat ulaşabildiği, adeta nefesi konumundaki avukatlara ilişkin bu olumsuz girişimlerin halk nezdinde de meşruiyeti bulunmamaktadır. Gündemde yer edinen değişiklikler vatandaşın vicdanında asla karşılık bulamayacaktır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız