birgün

10° AÇIK

BİRGÜN EGE 28.08.2020 13:26

Denizli’de 21 kurum maden ihalesine tepki gösterdi

Denizli’de, 12 ayrı maden sahasının ihaleye çıkartılacak olmasına TMMOB’a bağlı odalar, Denizli Barosu ve Denizli Tabip Odası’nın da aralarında bulunduğu 21 kurumdan ortak tepki geldi.

Denizli’de 21 kurum maden ihalesine tepki gösterdi

UĞUR KURNAZ / DENİZLİ

Denizli’de, Maden ve Petrol işletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 12 ayrı maden sahasına ihaleye çıkartacak olmasına TMMOB’a bağlı odalar, Denizli Barosu ve Denizli Tabip Odası’nın da aralarında bulunduğu 21 kurum tepki gösterdi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen ortak basın açıklamasında konuşan Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi S. Sevtap Demirci, Denizli’de 12 maden sahasının ihaleye açılacağını belirtti.

İhalenin Tavas-Ulukent, Tavas-Pınarlar, Çameli-Gürsu, Tavas-Acıpayam dahilinde Kızılca, Tavas-Konak, Tavas-Pınarlık, Çal, Bekilli ve ertelenen Buldan-Süleymanlı Yayla Gölü’nü içine aldığını ifade eden Demirci, bu bölgelerin yoğunlukla ağaçlandırılacak alan, tarım ve mera alanı, ormanlık alan, doğal sit alanı ve yaşam alanları niteliği taşıdığını kaydetti.

İHALE SELİNE DUR DEMEK ZORUNDAYIZ

Son ihaleler ile maden sahalarının açılıp işletilmesinin, iklim krizine, erozyona, toprak bozumuna ve biyo çeşitlilikte kayıplara neden olacağının öngörüldüğünü bildiren Demirci, şunları söyledi:

"Ayrıca su havzalarını yok etme ve kirletme riski de var. Türkiye çölleşme haritası verilerine göre, ülkemiz arazilerinin yüzde 53'ü orta, yüzde 26'sı yüksek çölleşme riski altındadır. Son 16 yılda 3,5 milyon hektar tarım arazisi tarım dışı amaçlara tahsis edilmiş olup ekosistemimizi zarara uğratan maden işletmeleri ülke topraklarını adeta köstebek yuvasına çevirmiş, üstün kamu yararı hiçe sayılmıştır. 2004'te korumacı maden yasalarından vazgeçilerek vahşi madenciliğin önü iyice açılmıştır. Durum böyle iken oldubittiye getirilen ihaleler ile çevre ve halk sağlığı tehdit edilmektedir. Ormanlık alanları, tarım ve mera alanlarının, suların, ekosistemimizin tahribine neden olacak tüm bu oldubitti ihale seline dur demek zorundayız.”

TEPKİ GÖSTEREN KURUMLAR

TMMOB Denizli İKK , Denizli Barosu, Denizli Tabip Odası, Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Denizli Diş Hekimleri Odası, Denizli Eczacılar Odası, Denizli Veteriner Hekimleri Odası, Büyük Menderes İnisiyatifi, ÇMO, EMO, Gıda Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, MMO, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Tekstil Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın Denizli Şubeleri.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol