birgün

18° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 18.05.2021 18:50

Denizli'de kekik tarlaları, taş ocağı tehdidi altında

Taş ocağı inşaatı bu kez Denizli'de kekik tarlalarını tehdit ediyor. Denizli’de kekik tarlalarına yapılmak istenen taş ocağına karşı direnen mahalleli şirket yetkililerine, “Terk edin gidin köyümüzü. Biz aç mı kalacağız? Bir elimizde kekiğimiz var, başka bir şeyimiz yok” diye tepki gösterdi.

Denizli'de kekik tarlaları, taş ocağı tehdidi altında

Rize'nin İkizdere ilçesinde köylünün eylemiyle gündeme gelen taş ocağı inşaatı tartışmasının bir benzeri Denizli'de yaşanıyor.

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Güzelpınar Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağı da kekik tarlalarını tehdit ediyor. Mahallelinin aktardığına göre Fernas isimli şirket yaptığı yol için tarlalarının olduğu bölgede taş ocağı açmak istedi. Denizli Valiliği’ne çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) için başvurdu. Valilik, "ÇED gerekli değildir" raporu verdi. Edinilen bilgiye göre 4 Mayıs’ta verilen bu karar mahalleliye ilan edilmek üzere Güzelpınar muhtarına 7 Mayıs günü tebliğ edildi. Karara 30 günlük itiraz süreci vardı. Fakat şirket itiraz sürecini beklemeden Ramazan Bayramı’nın birinci günü 13 Mayıs’ta ağaç kesimi için çalışmalara başladı.

ANKA'nın haberine göre Fernas şirketi yetkilileri bugün mahalleliyle görüşmek üzere alana gitti. Mahalleliler şirket yetkililerine tepki göstererek, taş ocağı istemediklerini dile getirdi. Bir kadın şirket yetkililerinin kurduğu masaya vurarak, isyan etti. Başka bir kadın ise bir yetkilinin elindeki proje kağıdını alarak, buruşturup masaya fırlattı. Mahalleli şirket yetkililerinin kurduğu masayı devirdi. Bir kadın “İstemiyoruz, istemiyoruz. Terk edin gidin köyümüzü. Biz aç mı kalacağız? Bir elimizde kekiğimiz var, başka bir şeyimiz yok” diye tepkisini sürdürdü.

“FİRMAYI PİŞMAN EDECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ise ANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, şunları belirtti:

“Güzelpınar’da askı süreci dolmadan, bayram günü, yangından mal kaçırır gibi Fernas inşaatın çıkarları için, dağları, ağaçları, ovaları talan edenlere karşı vatandaşlarımız, kadınlarımız direndi. Vatandaşlarımız kekik kokan dağlarına ve mis gibi oksijen depolayan ormanlarına sahip çıkmak için inşaat şirketi yetkililerini köyde, mahallede masaları devirerek, geldiklerine pişman ettiler. Uzunpınar, Güzelpınar ve Kutluca’daki kadınlarımız uzun süredir taş ocağına karşı direniyorlar ve gizlice yapılmak istenen projeyi de açığa çıkardılar. Bizler de kadınlarımızla birlikte bu ovalarımıza, kekik kokan tarlalarımıza sahip çıkacağız. Üçüncü kez taş ocağı yapılmasına izin vermeyerek, o firmayı geldiğine ve geleceğine pişman edeceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol