birgün

13° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.10.2021 16:01

Depo baskınlarında gözaltına alınan 3 kağıt toplama işçisi tutuklandı

İstanbul’da kağıt depolarına yapılan polis baskınında gözaltına alınan kağıt toplama işçilerinden 3'ü hakkında tutuklama kararı çıktı. İstanbul Valiliği'nin dün yaptığı açıklamada yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten ve tutuklamalara tepki gösteren Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, "Hepimizi alsınlar, hepimiz içeride kalalım. Zaten dışarısı da cezaevinden farksız" dedi.

Depo baskınlarında gözaltına alınan 3 kağıt toplama işçisi tutuklandı

İstanbul Dudullu Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan atık kağıt depolarına yönelik polis baskınlarında gözaltına alınan ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen işçilerden 3'ü için tutuklama kararı çıktı.

"HEPİMİZİ ALSINLAR İÇERİ"

Yol TV’ye konuşan Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, şunları dile getirdi:

depo-baskinlarinda-gozaltina-alinan-3-kagit-toplama-iscisi-tutuklandi-928922-1.

“3 arkadaşımız tutuklandı. Dün Valiliğin basın açıklamasını okumuşsunuzdur. Basın açıklamasında 20 polisin darp edildiği bilgisi vardı. Bu iddia gerçek değil. Polis nerede bir olay olursa sahte darp raporları alarak olayı büyütür. 8 aracın camlarının kırıldığı söyleniyor. Bu da doğru değil. 33 Afgan işçinin gözaltına alındığı söyleniyor, bunu da bize ispatlasınlar, kim bu Afganlar biz bilmek istiyoruz. Tutuklamanın zeminini oluşturmak için önceden altyapısını hazırladılar bu işin. Ama biz arkadaşlarımızı sahipsiz bırakmayacağız. Zaten Türkiye’de de dışarısı içerisi, içerisi dışarısı oldu, hiç fark etmiyor. Hepimizi alsınlar, hepimiz içeride kalalım. Zaten dışarısı da cezaevinden farksız.”

NE OLMUŞTU?

Polis ve Ümraniye Belediyesi’nin zabıta ekipleri, dün atık kâğıt toplayıcılarının depolarını basmıştı.

Çevik kuvvetin de katıldığı operasyonda kâğıt toplayıcılarına gaz bombalarıyla müdahale edilmiş, 10’dan fazla işçi gözaltına alınmıştı.

İşçilerden 3'ü, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişlerdi.