2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afet bölgesi Şanlıurfa ve Adıyaman, dünkü sağanağın etkisiyle sel suları altında kaldı. Şanlıurfa'da Abide Köprülü Kavşağı'nda 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Yaşanan felakette Şanlıurfa'da 15, Adıyaman'da ise 2 kişi hayatını kaybetti. Böylelikle sel felaketinde can kaybı 17'ye çıktı. Şanlıurfa'da 2, Adıyaman'da 2 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Öte yandan, Şanlıurfa'da eğitime yarın da ara verildi.

Abone Olgoogle-news
Deprem bölgesinde sel felaketi: Can kaybı 17'ye yükseldi
Abide Köprülü Kavşağı / AA

HABER MERKEZİ

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen iki büyük depremde yıkıma uğrayan afet bölgesi Şanlıurfa ve Adıyaman, dün sağanak etkisiyle sele teslim oldu.

Geçtiğimiz Aralık ayında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle açılan Şanlıurfa’daki Abide Köprülü Kavşağı ve altgeçidi, selde sular altında kaldı. Kavşakta araçlar sürüklenirken sele kapılan iki yurttaş, güçlükle kurtarıldı.

Adıyaman'da bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Şanlıurfa'da ise kayıp bir kişinin daha cansız bedeninin bulunmasıyla can kaybı 15'e yükseldi. Sağanaktan kaynaklanan sel felaketinde can kaybı böylece 17'ye yükseldi.

Kayıp 4 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Diyarbakır'da da yağış nedeniyle Silvan yolu üzerindeki çadırkent tahliye edildi.

Fotoğraf: AA / ŞanlıurfaFotoğraf: AA / Şanlıurfa

Ayrıca Şanlıurfa Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamasında resmi uyarıların dikkate alınması istendi.

Valiliğin açıklamsında, "Sel felaketinin 2. günündeyiz. Tüm ekiplerimiz, yaşanan afetin izlerini silmek için 7/24 sahadaki vazifelerini yerine getiriyorlar. Normale dönüş için gereken çalışmalar en kısa sürede tamamlanacaktır. Vatandaşlarımızın resmî uyarıları dikkate almalarını rica ederiz" denildi.

SOYLU'DAN AÇIKLAMA: 5 VATANDAŞIMIZA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ

Şanlıurfa GAMER'de açıklamalarda bulunan Soylu, selden etkilenen bölgelerle ilgili bilgi verdi.

"Şanlıurfa'da şu anda yoğun bakımda 4, serviste 6, acil serviste de 4 vatandaşımız var" bilgisini veren Soylu, "Toplam 60 vatandaşımız gelmişti, diğerleri taburcu edildi. Şu ana kadar arkadaşlarımızın tespit ettiği; 2 bine yakın ev ve iş yeri; bunlar zemin ve bodrum kat olmak suretiyle eşyaları, iş yerindeki malları hasara uğramış durumdadır. Bunlarla ilgili hasar tespitleri, gerek Defterdarlığımız gerek Aile ve Sosyal Hizmetler kanalıyla kaymakamlıklarımız ve valiliklerimizin koordinasyonunda sürdürülmektedir" diye konuştu. Yurttaşların hasarlarının tespit edildiğini söyleyen Soylu, "Evlerle ilgili ödemeleri arkadaşlarımız hazırlıyorlar. İnşallah onlarla ilgili ilk bir adım atılacak" şeklinde konuştu.

Soylu, şehrin suyuyla ilgili bir sorun oluştuğunu ifade ederek "Değerlendirmeler sonucu, özellikle Fırat'tan gelen suyun yoğun çamurlu bir şekilde akması üzerine şehre suyu kıstılar. Şehre gelebilecek bu suyun da normal akışını sağlayabilmek, aynı zamanda ilgili istasyonlara gelip orada şehre verilebilecek hale gelmesini temin edebilmek için de çalışmaları sürdürüyorlar" dedi.

Cavsak Deresi'nin taşması nedeniyle Abide Köprülü Kavşağı'nda su birikintisi oluştuğunu aktaran Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Abide Kavşağı'nın alt kısımda kendiliğinden oluşan bir su birikintisi yok. Askeriyeden gelen Cavsak Deresi patlamış, onun için de önlem alınması gerekiyor tabii ki. Onun da çalışmalarını yapacağız" dedi.

DİYARBAKIR'DAKİ ÇADIRKENT BOŞALTILDI

Diyarbakır'da çadır kentte bulunan depremzedeler, etkili olan sağanak nedeniyle tedbir amaçlı Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi'ne yerleştirilecek.

Valilikten yapılan açıklamada, merkez Yenişehir ilçesi Diyarbakır-Silvan yolu üzerindeki çadır kentte barınan depremzede vatandaşların, meteorolojik veriler ışığında tedbir amacıyla geçici süreliğine Yeşilay Rehabilitasyon Merkezi'ne yerleştirilmelerinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Diyarbakır / DHADiyarbakır / DHA

MARDİN'DE TARIM ARAZİLERİ DE SULAR ALTINDA

Kızıltepe ilçesinde etkili olan yağışla bazı mahallelerde zemin katlarında su baskınları oluşurken, yollarda biriken su nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı.

İlçeye bağlı kırsal Yarımca, Beşik, Dikmen, Konuklu ve Yarımca mahallelerinde tarım arazileri sular altında kaldı. Çiftçilerin sulama borular sele kapıldı. Büyükboğaziye Mahallesi'nden geçen derenin taşması sonucu yakındaki bazı evleri su bastı.

Öte yandan, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde sağanak nedeniyle debisi yükselen Cırcıp Deresi'ne düşen 11 yaşındaki Fatma Sezer kayboldu. Sezer'in bulunması için arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Ekiplerin, Fatma Sezer'i arama kurtarma çalışması sürüyor.

DOĞANŞEHİR'DE SU BASKINLARI

Depremin vurduğu Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde de şiddetli sağanak su baskınlarına yol açtı. Kent genelinde dünden bu yana etkili olan sağanak nedeniyle Doğanşehir ilçesinde yer yer su baskınları yaşandı. İlçede Sürgü Baraj Göletinde suların birikmesiyle taşkın oldu. Bazı derelerin taşması sonucu da araçlar zarar gördü. Sel nedeniyle bazı yollarda yarılma oldu.

Doğanşehir / DHADoğanşehir / DHA

İlçe merkezinde biriken su, belediye ekiplerinin çalışmasıyla derelere verildi. Vahap Küçük Meydanındaki çadırlarda kalan depremzededeler de selden etkilendi.

Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, AA muhabirine, ilçede dünden bu yana etkili olan sağanak nedeniyle dere yataklarının ve arazi sularının ana kanalda biriktiğini söyledi. Kanalın dolmasıyla taşkın yaşandığını anlatan Zelyurt, sel suyunun yapılan çalışmayla dere yatağına aktarıldığını ifade etti.

Zelyurt, çadırların bulunduğu alanı farklı bir yere taşıyacaklarını, selde herhangi bir can kaybının yaşanmadığını dile getirdi.

Güncellenecek...