Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin vurduğu kentlerde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Açıklanan son resmi verilere göre, 17 bin 674 kişi yaşamını yitirdi, 72 bin 879 kişi yaralandı. Depremin ardından OHAL ilan kentlerde, hava koşulları ve olanaksızlıklara rağmen sürdürülen çalışmalarda devlet kurumlarının yetersiz kalması tepki çekiyor. Teyit edilmiş yıkılan bina sayısının 6 bin 444 olduğu bildirilen deprem bölgelerinde, hala enkaz altında kalan binlerce insan kurtarılmayı bekliyor.

Deprem felaketinde 4'üncü gün: Can kaybı 17 bin 674'e yükseldi!

HABER MERKEZİ

Türkiye, 6 Şubat sabahı Kahramanmaraş merkezli 7.7'lik depremle sarsıldı.

Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da da hissedilen deprem başta Kahramanmaraş ve Hatay'da büyük yıkım yarattı. Öğleden sonra yine Maraş merkezli meydana gelen 7.6'lık ikinci büyük deprem, yıkımın boyutlarını artırdı.

9 Şubat'ta açıklanan son resmi verilere göre, 10 ili vuran depremlerde 17 bin 674 kişi yaşamını yitirdi, 72 bin 879 kişi yaralandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, depremde toplam 6 bin 444 bina yıkıldı, yıkılanlarla birlikte toplam 11 bin 302 binaya ilişkin ise 'yıkıldı ihbarı' yapıldığı bildirildi.

Hatay'da yıkılan bir hastane / Fotoğraf: DepophotosHatay'da yıkılan bir hastane / Fotoğraf: Depophotos

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin ikinci gününde, yıkımın en fazla hissedildiği 10 kenti (Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Malatya, Kilis, Gaziantep, Osmaniye ve Adana) kapsayacak ve 3 ay devam edecek şekilde olağanüstü hal (OHAL) ilan etme kararı alındığını açıkladı.

Depremzedeler zorlu hava koşulları ve olanaksızlıklarla mücadele ederken yıkılan binalarda enkaz altında kalan çok sayıda insan ise hala kurtartılmayı bekliyor.

| CANLI BLOG |

23.39 | CAN KAYBI ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 17 bin 674 kişinin hayatını kaybettiğini, 72 bin 879 kişinin yaralandığını bildirdi. Arama-kurtarma çalışmalarına değinen Oktay, "Kilis ve Şanlıurfa'da arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. Diyarbakır, Adana, Osmaniye'de arama kurtarma çalışması büyük oranda tamamlanmıştır" dedi.

23.31 | İçişleri Bakanı Soylu, "Kahramanmaraş merkezli depremlerde şu andaki tespitlerimize göre 120 polis arkadaşımızı ve 32'nin üzerinde jandarma personelimizi kaybettik" dedi.

22.50 | Dünya Bankası deprem nedeniyle Türkiye'ye milyar 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlayacağını açıkladı.

21.50 | KOCA AÇIKLADI: CAN KAYBI 17 BİN 406

Milli Savunma Bakanı Akar ve Sağlık Bakanı Koca, Hatay’daki AFAD Koordinasyon Merkezi'nde konuşuyor. Hatay'da şu anda 4 binden fazla askeri personelin yaptığını aktardı. Akar, "Tüm hava araçlarımızı seferber ettik ve bu çerçevede 500'den fazla uçak sortisiyle deprem bölgesine personel ve malzeme naklini destekliyoruz" diye konuştu.

Akar'ın ardından söz alan Bakan Koca ise saat Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 17 bin 406'ya yaralı sayısının ise 71 bin 806'ya ulaştığını bildirdi.

21.15 | CAN KAYBI 17 BİNİ AŞTI

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 17 bin 134 kişinin hayatını kaybettiğini, 70 bin 347 kişinin yaralandığını açıkladı.

21.03 | Kahramanmaraş'ta enkaz altında kalan 14 yaşındaki çocuk, Antalya'dan giden itfaiye ekiplerince depremden 86 saat sonra çıkarıldı.

20.46 | Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin ardından Adıyaman'da yıkılan binanın enkazından bir kişi, 87 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı.

18.34 | CAN KAYBI 16 BİN 546'YA YÜKSELDİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Kilis’te açıklamada bulundu.

Erdoğan, depremde yaşanan can kaybının 16 bin 546’ya, yaralı sayısının ise 66 bin 132’ye yükseldiğini söyledi.

Bölge genelinde yıkılan bina sayısının 6 bin 444 olduğunu söyleyen Erdoğan, Kilis'te ise 178 bina yıkıldığını, 73 kişinin yaşamını yitirdiğini, 690 kişinin ise yaralandığını belirtti.

“Devletimiz tüm kurumlarıyla birlikte 10 vilayetimizde yer almış ve buralarda da gerekli ne yapılması icap ediyorsa bunları icra etmiştir” diyen Erdoğan, “Maruz kaldığımız felaketin çapı ve etkisi bu derece büyük olunca ister istemez bazı gecikmeler ve eksiklikler de yaşanabiliyor, süratle gidermenin gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, “10 vilayetimizde, hiç endişe olmasın, süratle vatandaşlarımız konutlarına sahip olacaklar, hiçbir vatandaşımız barınaksız, konutsuz kalmayacak. İnşallah 1 yıl içerisinde TOKİ olarak bu konutların inşasını gerçekleştireceğiz” dedi.

18.26 | Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem bölgesinde aile ve yakınlarına ulaşılamayan çocuklar için bir çağrı merkezi kurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından çağrı merkezinin numaraları paylaşıldı.

17.55 | Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tüm yükseköğretim kurumlarında bahar eğitim ve öğretim dönemi açılışının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiğini açıkladı.

AFAD: BUGÜNE KADARKİ DEPREM SAYISI 1400'ÜN ÜZERİNDE

17.30 | AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depremlere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Tatar, açıklamasında, "Bugüne kadar ölçebildiğimiz miktardaki deprem sayısı bin 400’ün üzerinde. Belirli bir büyüklüğe kadar artçı sarsıntıların olacağını söyleyebiliriz. Hasarlı binalardan belli bir süre uzak durmamız gerekiyor. Dünden itibaren başlayan hasar tespit çalışmalarında 'oturulabilir' raporu alındıysa binalara girilebilir" ifadelerini kullandı.

EĞİTİM ÖĞRETİM ARASI 20 ŞUBAT'A KADAR UZATILDI

17.15 | Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem felaketi nedeniyle Türkiye genelinde eğitim-öğretime verilen aranın 20 Şubat'a kadar uzatıldığını duyurdu.

ERDOĞAN DUYURDU: CAN KAYBI 16 BİNİ AŞTI

16.51 | AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremlerde yaşamını yitirenlerin sayısının 16 bin 170'e yükseldiğini bildirdi. Erdoğan, yaralı sayısının 64 bin 194 olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Gaziantep'in ardından Osmaniye'de incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Sayıları yüz binlerle ifade edilecek kişi yardım çalışmalarında görev alıyor. Ülkemizin dört bir yanından her türlü ekip, araç, bölgeye yönlendirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Depremin yaşandığı şehirlerimizi, hatırlayın biz yeni baştan inşa ettik. Van, Malatya, Elazığ, İzmir, Düzce depremlerinde bunları gerçekleştirdik. Antalya ve Muğla yangınlarında bunları süratle gerçekleştirdik. Kastamonu, Sinop, Bartın, Giresun sel afetlerinde bu iktidar, bu hükümet bunları gerçekleştirdi. İnşallah 1 yıl içerisinde TOKİ olarak bu konutların inşasını gerçekleştireceğiz."

Erdoğan, "Bu geçiş sürecinde de 10'ar bin lira depremzedelere destek veriyoruz. Bunların tespitleri yapılıyor. 1 yıl içerisinde de inşallah konutlarımızı bitireceğiz" dedi.

16.17 | Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde devam eden çalışmalar kapsamında Pınarbaşı Mahallesindeki 7 katlı bir apartmanın asansör kabininde enkazda kalan 4 kişilik bir aile, depremin 84’üncü saatinde kurtarıldı.

14.22 | YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 14 BİN 351'E ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 14 bin 351'e yükseldiğini bildirdi. Oktay, yaralı sayısını ise 63 bin 794 olarak açıkladı.

13.23 | CAN KAYBI 14 BİN 14'E YÜKSELDİ

Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 14 bin 14'e, yaralıların sayısının 63 bin 794'e yükseldiğini açıkladı.

12.42 | KİLİS'TE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

AFAD, Kilis'te arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. Yapılan açıklamada, "Kilis'teki arama kurtarma Ekiplerimiz ivedilikle çalışmaların devam ettiği diğer illere sevk edilmiştir" denildi.

11.37 | Emniyet Genel Müdürlüğü: "Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 274 hesap yöneticisi tespit edildi. 31 şahıs gözaltına alındı, 9'u tutuklandı. Yardımsever vatandaşlarımızı suistimal etmek isteyen internet sitelerinin kapatılması sağlandı."

11.35 | Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem bölgesindeki refakatsiz çocukların teslimi ile ilgili çalışmalar yaptığına yönelik iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sosyal medyada uluslararası bir yardım kuruluşunun deprem bölgesindeki refakatsiz çocukların teslimi ile ilgili çalışmalar yaptığına ilişkin iddialara yönelik aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Daha önceki duyurularımız da belirttiğimiz üzere, deprem bölgesinde şu ana kadar ailelerine ulaşılamayan refakatsiz çocuklar konusunda tek yetkili kurum bakanlığımızdır.

Çocukların bakanlığımız haricinde herhangi bir kişi ya da kuruma teslim edilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Vatandaşlarımızın bu tip paylaşımlara itibar etmemeleri önemle rica olunur."

canli-depremin-vurdugu-kentlerde-calismalar-dorduncu-gununde-can-kaybi-12-bin-873-e-yukseldi-1124417-1.

10.49 | AFAD: "Ekiplerimiz, Şanlıurfa’da arama kurtarma çalışmalarını tamamlamıştır. Şanlıurfa'daki arama kurtarma ekiplerimiz ivedilikle çalışmaların devam ettiği diğer illerimize sevk edilmiştir."

08.50 | Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta büyük yıkım görüntülere yansıdı. Elbistan ilçesinde yıkılan binalar görüntülendi.

08.50 | CAN KAYBI 12 BİN 873'E YÜKSELDİ

AFAD, saat 07.45 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli depremlerde 12 bin 873 kişinin hayatını kaybettiğini, 62 bin 937 kişinin yaralandığını bildirdi.

07.48 | Gaziantep'te Merkez Batıkent Mahallesi'ndeki Ay��e-Polat Sitesi'ndeki binanın enkazından 76 saat sonra henüz ismi öğrenilemeyen 3 kişi sağ olarak çıkarıldı. Yaralı çıkarılan kişiler ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

06.57 | Hatay'da enkaz altından 72 saat sonra sağ olarak çıkarılan kızın babası da kurtarıldı

05.50 | İSPANYA'DAN GELEN 46 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ ADIYAMAN'A GİTTİ

İspanya’nın Sevilla, Valensiya, Granada ve Almeria şehirlerinden 46 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan uçak gece saatlerinde İstanbul Havalimanı’na indi.

Buradan otobüsle Atatürk Havalimanı’na getirilen arama kurtarma ekibi, TSK’nin askeri kargo uçağıyla depremlerin ardından yardım faaliyetleri için belirlenen lojistik ve ulaşım üssü Adıyaman’a hareket etti.

Aralarında itfaiyecilerin de bulunduğu İspanya ekibinin yanında 14 de arama köpeği bulunuyor.

canli-depremin-vurdugu-kentlerde-calismalar-dorduncu-gununde-can-kaybi-12-bini-asti-1124315-1.

05.30 | Hatay'da enkaz altında kalan bir kız çocuğu 72 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

04.17 | Gece saatlerinde hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye kadar düştüğü Kahramanmaraş'ta enkaz başında yakınlarını bekleyen yurttaşlar, yaktıkları ateşin başında ısınıyor.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası arama kurtarma ekiplerince enkazlarda başlatılan çalışmalar, ilk depremin ardından geçen 72. saatte sürüyor.

Kahramanmaraş / AAKahramanmaraş / AA

Kahramanmaraş / AAKahramanmaraş / AA

03.23 | CAN KAYBI 12 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 12 bin 391 kişinin hayatını kaybettiğini, 62 bin 914 kişinin yaralandığını bildirdi.

01.39 | Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından yıkılan binalarda çalışmalar devam ediyor.

Hatay/İskenderun - AAHatay/İskenderun - AA

01.32 | KARAİSMAİLOĞLU İLE MUŞ, ÇALIŞMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Adıyaman Afet Yönetim Merkezi'nde Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu, "Adıyaman genelinde elektrik sıkıntımızı merkezde yüzde 50 seviyelerine kadar çözdük. Yarın itibarıyla yüzde 70'lere çıkaracağız. İlçelerimizin bazılarına tamamen bazılarına kısmen elektrik verildi" diye konuştu.

Karaismailoğlu ayrıca Hatay Havalimanı pistinin tekrar kullanılabilir hale gelmesi için yoğun çalışma yapıldığını belirterek, en geç pazar gününe kadar pisti eski haline ve çalışır duruma getirme işini bitirmiş olacaklarını söyledi.

Ticaret Bakanı Muş da "İlave arama kurtarma personeli için AFAD kriz merkezinde planlamalar yapıldı ve bu personelin intikali sağlanacak. Aynı şekilde jandarma birliklerimizden de ilave personelimizin intikali planlanıyor, peyderpey Adıyaman'a geliyorlar" ifadelerini kullandı.

01.18 | Mardin'den Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine giden ekipler yıkılan binanın enkazından bir kadını 69 saat sonra yaralı çıkardı.

00.34 | Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, deprem bölgesindeki 10 il ve ilçelerin büyük kısmının merkezlerindeki cadde ve sokak lambalarına elektrik verilmeye başlandığını duyurdu. Ekipler, kalan bölgelerin aydınlatılması için çalışmalarını sürdürüyor.

00.05 | 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yaralanan kişilerden 156'sı, TCG İskenderun gemisiyle Hatay'ın İskenderun ilçesinden Mersin'e gönderildi.