birgün

19° AÇIK

Deprem toplanma alanı imara açıldı

AFAD planları ile e-Devlet sisteminde, “Deprem Toplanma Alanı” olarak görülen Marmara Üniversitesi Nişantaşı Yerleşkesi arazisi, 1,7 milyar TL karşılığında DAP Yapı’ya verildi. DAP Yapı’nın, iktidara yakın bir şirket olduğunu belirten CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Teşvikiye’nin tek deprem toplama alanı rant için mi imara açıldı?” diye sordu.

GÜNCEL 16.11.2020 13:17
Deprem toplanma alanı imara açıldı
Abone Ol google-news

BirGün / Ankara

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Marmara Üniversitesi Nişantaşı Yerleşkesi arazisinin e-Devlet sisteminde, “Tek deprem toplanma alanı” olarak görünmesine karşın 1,7 milyar TL’lik bedelle DAP Yapı’ya verilme nedenini sordu. İnşaatın başladığı alanın mahallenin, “Deprem Toplanma Alanı” olmasının yanı sıra aynı zamanda birçok canlıya ev sahipliği yapan son yeşil alan olduğunu belirten Başarır, “Yapılaşmaya açılacak alan, içinde bir biyoçeşitlilik barındırmaktadır” dedi.

CHP’li Başarır, imar planı işlemlerinde, “Kamu yararına uygunluğun” olmazsa olmaz koşul olduğunu vurgulayarak, “İnşaatı meşru hale getirmek için yapacağınız birkaç metrekarelik yeşil alan, deprem anında halkımızı korumamaktadır. Bu bölgedeki yeşil alanımızı ve deprem toplanma alanını elimizden almayın’’ ifadelerini kullandı.

TEK DEPREM TOPLANMA ALANI

Arazinin, “Durmak yok adam gibi yola devam” sloganıyla müteahhitlik yapan DAP Yapı’ya verildiğine dikkati çekerek şunları söyledi:

“DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile çekilen resimler bulunmaktadır. Bu ihalenin DAP Yapı’ya verilmesinde bu yakınlığın bir bağlantısı var mıdır?’ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na deprem olduğunda Kanal İstanbul’un yıkıcı etkisini anlatan, ‘Ya Kanal Ya İstanbul’ ve ‘Kanal İstanbul'a Kimin İhtiyacı Var’ afişleri ile ilgili olarak inceleme başlatan iktidar; Teşvikiye’nin tek deprem toplanma alanını imara açmaktadır’’

deprem-toplanma-alani-imara-acildi-805576-1.

RANT İÇİN Mİ İMARA AÇILDI?

Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Başarır’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

>> Bu ‘kıymetli’ arazi, AFAD planlarında ve e-devlet sisteminde hala, “Deprem Toplanma Alanı” olarak görülmektedir. Hatta 1999'daki Marmara Depremi’nde Teşvikiye sakinleri bu araziye sığınmıştır. Depremin bu ülkenin bir gerçeği olduğunu anladığımız son günlerde; Teşvikiye’nin tek deprem toplanma alanının, halkın sağlığını hiçe sayarak imara açılması rant için midir?

>> Bu bölgeye, Levazım Tüneli yapılırken o hatta bulunan yaklaşık 10 tane binada çatlaklar oluşmuştur. Aynı bölgeye DAP Yapı tarafından Toplu Konut inşa edilmesi deprem gerçeğiyle örtüşmemektedir. Bu bölgede tünel inşaatı yapılırken çatlaklar oluşması dönemin AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından raporlansa da bu bölgeye toplu konut yapılmasının nedeni nedir?

>> Şişli’de aktif yeşil alanı oranı 1,1 iken 26 dönümlük bir sürü canlıyı barındıran, onlarca yıllık ağaçları barındıran bir arazinin müteahhide verilmesinde nasıl bir kamu yararı bulunmaktadır?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol