birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

Deprem toplanma alanına çökmüşler

Saray ile AKP’li belediyelere araç kiralayan Akmercan Şirketi’nin, Esenler’deki deprem toplanma alanını otopark olarak kullandığı ortaya çıktı. AKP’li Esenler Belediyesi, "Kullanıyorlar ama parasını alıyoruz" dedi.

GÜNCEL 14.09.2021 08:58
Deprem toplanma alanına çökmüşler
Abone Ol google-news

İsmail ARI

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki tepki çeken açıklamalarıyla hafızalarda yer eden AKP’li Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi, deprem toplanma alanının işgal edilmesine göz yumdu. En fazla çarpık kentleşmenin olduğu ve kişi başına düşen yeşil alanın da ez olduğu ilçelerden biri olan Esenler’de, yandaş bir şirketin deprem toplanma alanını şirket binasının otoparkına dönüştürdüğü açığa çıktı.


İktidara yakınlığıyla bilinen Akmercan Şirketler Grubu’nun merkez binası Esenler’in Birlik Mahallesi’nde bulunan deprem toplanma alanın hemen yanında yer alıyor. Ancak AKP’ye yakınlığıyla bilinen şirket, AFAD haritalarına göre, deprem toplanma alanı olarak bilinen, yaklaşık 10 bin metrekarelik afet ve acil durum toplanma alanın yaklaşık 2 bin metrekaresini yıllardır işgal ediyor. Şirket, söz konusu araziyi otopark olarak kullanırken alana özel güvenlik kulübesi bile yerleştirdi. Ayrıca işgal edilen deprem toplanma alanı Esenler Belediyesi’nin imar planlarında da otopark alanı değil, rekreasyon alanı olarak belirtiliyor.

BirGün’ün ulaştığı Esenler Belediyesi yetkilileri, yaptıkları açıklamada, “Söz konusu şirketin bulunduğu bölgede yaklaşık 25 bin metrekarelik bir park alanımız var ve bu alan aynı zamanda da deprem toplanma alanı. Bu alanın bir kısmı da şirket binasının önünde yer alıyor. Akmercan Şirketi de binasının yanında yer alan bu alana araçlarını park ediyor. Belediye olarak bu alanı kullandıkları için ecrimisil, yani para alıyoruz. Bunda da kanunen bir anormallik yok. Yarın, bir gün deprem olduğunda bu alan yine deprem toplanma alanı olarak kullanılacak zaten. Arazi İBB’nin ama bir süreliğine kullanımı Esenler Belediyesi’ne verildi” dedi.

deprem-toplanma-alanina-cokmusler-921273-1.YANDAŞLARIN KULLANIMINDA

Deprem toplanma alanının işgal edilmesine tepki gösteren Esenler Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Kemal Şahin ise şunları söyledi:

deprem-toplanma-alanina-cokmusler-921234-1.

“Esenler Belediyesi’nden yandaş şirketi kayırma ve ihale verme uygulamasını bir kez daha görüyoruz. Beton binalar arasına 500 bin nüfus ile sıkışmış Esenler halkı, deprem toplanma alanlarının yetersizliği ve yeşil alana ulaşamama problemi yaşarken, var olan deprem toplanma alanı da maalesef yandaş şirkete veriliyor. Mülkiyeti İBB ye ait olan park alanı olarak insanların sabah akşam yürüyüş yaptığı alan etrafı duvarla örülüp yandaşa otopark olarak veriliyor. Beton yığınlara gömülen Esenler halkı mutsuz. Akmercan Şirketi yıllardır Esenler Belediyesi’nde temizlik ve araç kiralama ihalesi alıyor. Bu durumu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

***

Milyonluk ihaleleri kaptılar

Akmercan Şirketler Grubu’nun sahibi Akmercan Ailesi, ticaret hayatına 1991’de servis taşımacılığı ile başladı. Cemal, Şerafettin, Veysel, Ramazan ve Gazi Akmercan’ın işleri sonraki yıllarda kamuyla yaptıkları işlerle hızlı büyüme kaydetti. Birçok şirketi bulunan Akmercan ailesi kamudan milyonlarca liralık ihaleler aldı. Akmercan ailesinin şirketleri, 2006’da Adıyaman ili ve Besni, Kahta, Gölbaşı doğalgaz dağıtım ihalesini ve Sakarya’nın; Geyve, Alifuatpaşa ve Pamukova ilçelerinde doğalgaz dağıtımı işini aldı. Grubun hizmet verdiği kamu kurumları arasında, AKP, Cumhurbaşkanlığı, İETT, İSKİ, 26 tane belediye, bazı askeri kurumlar, üniversiteler, Anayasa Mahkemesi, İstanbul İl Özel İdaresi, PTT, DTM, TEİAŞ da bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol