birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Depremde 11 kişinin öldüğü Barış Sitesi davasında, belediye görevlilerine hapis istemi

İzmir'in Seferihisar açıklarında, 2020'de meydana gelen 6.6'lık depremde 11 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı Barış Sitesi davasında, 6 belediye görevlisi hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

GÜNCEL 28.09.2022 14:45
Depremde 11 kişinin öldüğü Barış Sitesi davasında, belediye görevlilerine hapis istemi
Abone Ol google-news

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 2020 yılında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 11 kişinin hayatını kaybettiği 9 kişininse yaralandığı B,C ve D blokları çöken Barış Sitesi davasında, belediye görevlileri hakkında başlatılan soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı.

İddianamede, o dönem Karşıyaka Belediyesi'nde imar müdürü olan K.T., imar müdür yardımcısı S.B.U., mimar statüsünde imar müdürü H.K., imar müdürlüğünde şube şefi F.P.U., inşaat mühendisi F.Z, ve ruhsat düzenleyen görevli A.İ. için 'görevi kötüye kullanma' suçlarından dava açıldı.

İddianamede, bilirkişi raporlarına da yer verildi. Raporda, binanın statik hesabında; deprem yük hesaplarının, etriye hesaplarının, bina yer değiştirme hesaplarının 1975'te çıkarılmış 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik' hükümlerine uygun olarak inşa edilmediğinin altı çizildi. Aynı raporda statik-betonarme projeyi onaylayan mercilerin ayrıca 2 Aralık 1992 tarihli inşaat ruhsatı, 26 Haziran 1999 tarihli yenileme ruhsatı ve 8 Eylül 1999 ile 1 Mart 2000 tarihli tadilat ruhsatlarını düzenleyen ve onaylayan mercilerin sorumlu tutulması gerektiğine de vurgu yapıldı. Barış Sitesi'nin B, C ve D bloklarının; projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkılmış olduğu belirtildi.

İddianamede; deprem sonucu söz konusu olayın meydana gelmesine, kamunun zarara uğramasına, kişilerin maddi ve manevi mağduriyetlerine yol açmak suretiyle şüphelilerin görevlerini kötüye kullandıkları belirtildi. 6 tutuksuz sanık hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianame, 37'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

DHA


Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol