birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ÇEVRE 26.06.2016 07:41

Depremde toplanacak boş alan bırakmadılar

Yalova merkezli deprem İstanbul’daki tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Uzmanlar, deprem sonrası toplanılacak alanların sermayeye peşkeş çekildiğine dikkat çekerek, yapılaşmanın endişe verici olduğunu söyledi

Depremde toplanacak boş alan bırakmadılar

UĞUR ŞAHİN / sahinugur57@gmail.com
@uugurs

Yalova'da dün meydana gelen 4.4 şiddetindeki deprem İstanbul'da da hissedildi. Yaşanan tedirginlik, muhtemel bir deprem sonrasında gerekli önlemlerin alınmadığını, halkın toplanacağı boş alanların kalmadığını gözler önüne serdi.

17 Ağustos 1999'da on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Gölcük depremi sonrası İstanbul'da Afet Acil Eylemi Planı çerçevesinde belirlenen 493 boş alan toplanma yerinin tamamına yakını peşkeş çekildi. Alanların birçoğuna AVM’ler ve gökdelenler yapıldı. Alman Alfred-Wegener-Enstitüsü'nün doğal afetler konusunda dünyanın en tehlikeli 10 kentinden biri olarak gösterdiği İstanbul'da neredeyse acil durumlarda kullanılabilecek boş alan kalmadı.

CHP’li Gürsel Tekin, 1999 depreminden sonra, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in İstanbul’daki kamuya ait tüm arsaların dökümünü yaptırıp, buraları “deprem anında toplanma ve yardım merkezleri” olarak belirlediğini ancak AKP hükümetlerinin bu yerlerin tümünü, rant için sattığını talan ettiğini söyledi.

Toplanma alanları değil AVM'ler arttı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe de toplanma ve çadır kurma alanlarının üçte ikisinin yapılaştığına dikkat çekti. Gökçe, "Toplama alanları AVM'lere, rezidanslara ve gökdelenlere dönüştü. Bu alanların sayısının artması gerekirken AVM'lerin sayısı arttı. İstanbul depreme hazır değil. İnsanların evlerinden çıkıp, gidebilecekleri bir yer yok. Van'da ki depremde insanların çadır kurabileceği yerleri vardı ama ne yazık ki bu İstanbul'da yok" diye konuştu.

Kaçış noktaları tıkalı

Şehir Plancıları Odası İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman ise toplanma alanlarının plan değişiklikleriyle satıldığını ve arazilerin yüzde 90'ının dolduğunu söyledi.

Kahraman, "Satılan bu toplanma alanları, sadece deprem durumunda değil, diğer afetlerde de toplanma alanları olarak belirlenmişti. Bu alanlar boş alanlardı. İstanbul'un yeşil alanlarıydı. Arazilerin satılmasıyla, İstanbul'un kaçış noktaları da tıkanmış oldu" şeklinde konuştu. İstanbul’un betonlaşmasının başka afetlerin önünü de açtığını söyleyen Kahraman, “İstanbul’u artık, yağmur yağınca su basıyor. Bunun sebebi yağan yağmuru alacak toprağın kalmaması. Yapılan düzenlemeler plana ve akla değil, ranta dayalı” dedi.

Marmara Depremi'nin üzerinden geçen 16 yılda, İstanbul için bir çok planın yapıldığını fakat bu programların yerine getirilmediğini belirten Kahraman şöyle devam etti: "Ne yazık ki hiçbir eylem planı ve program yerine getirilmedi. İstanbul hala bu tehditle karşı karşıya.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız