birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

Depreme karşı risk azaltma çalışmaları hızlandırılmalı

GÜNCEL 02.10.2022 07:49
Depreme karşı risk azaltma çalışmaları hızlandırılmalı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Erzincan'ın Tercan ilçesinde dün saat 08.41'de 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı öğrenildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin yaklaşık 7 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. İlçede saat 09.04'te ise 3,8 büyüklüğünde artçı bir deprem daha meydana geldi. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Twitter’da yaptığı paylaşımda, "Deprem yine Erzincan-Karlıova arasında daha büyük deprem beklediğimiz Yedisu fay zonunda. Bu bölgede İl Risk Azaltma Planı (İRAP) çalışmaları hızlandırılmalı" ifadelerine yer verdi.


Prof. Dr. Görür, 27 Mayıs günü Bingöl'de meydana gelen 4,0'lık deprem sonrası bölgede 7 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini uyarısında bulunmuştu. Görür, "Deprem Erzincan-Karlıova arasındaki Yedisu Fay Zonunda. Bu zonda en ez 7 büyüklükte bir deprem bekliyoruz" demişti.

Erzincan Valisi Mehmet Makas, "Tercan ilçemizde meydana gelen depremde, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı yok. Şu ana kadar intikal eden olumsuz bir durum yok. Ekipleri bölgeye gönderdik, kontroller devam ediyor" dedi. Depremin Erzurum’dan hissedildiği bildirildi.

Öte yandan Ardahan’da 27 Eylül Perşembe günü meydana gelen depremin hasar tespit çalışmaları bugün sona erecek. 5,2 büyüklüğündeki deprem 10 köyde hasara neden oldu. Can kaybı olmayan depremde 2 kişi hafif yaralanırken ahşap ve kerpiçten yapılan evler zarar gördü. Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremde 69 bina ile 44 ahır, 13 ticarethane ve depoda ağır hasar olduğunu belirtti. Köylerdeki ahırların bir kısmı yıkılırken, bir kısmında da hasar oluştu. Çullu köyü camiinin minaresi de yıkıldı. Yine aynı köyde 4 buzağı öldü. Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören yurttaşlar için 50 çadır kuruldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol