birgün

5° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 22.12.2016 09:03

‘Derine inildikçe’ kayıplar artıyor

AKP’nin IŞİD’i temizleme gerekçesiyle başlattığı Fırat Kalkanı’nda dün dört asker daha yaşamını yitirdi. Böylece, 120 günü geride bırakan operasyonda ölenlerin sayısı 35’e çıktı

‘Derine inildikçe’ kayıplar artıyor

AKP ısrarla Suriye içinde ‘ilerlemeyi’ savunurken, 120’nci gününü geride bırakan Fırat Kalkanı Operasyonu’nda dün 14 asker daha yaşamını yitirdi. El Bab bölgesinde IŞİD saldırısı sonucu çıkan çatışmada bazıları ağır olmak üzere 33 asker de yaralandı.

Askeri kaynaklar, sabah saatlerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları tarafından, El Bab bölgesinde IŞİD’e ait savunma mevzileri ve barınma yerleri ağırlıklı olmak üzere toplam 24 hedefin vurulduğunu açıkladı. Akşam saatlerinde ise sayı 67’ye yükseltildi.

IŞİD militanlarının da, uzun süredir cephane deposu olarak da kullanılan ve Türkiye askerlerinin de bulunduğu sahra hastanesi civarına saldırdığı duyuruldu. Burada 4 asker yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde ise bölgede 3 ayrı noktada IŞİD militanlarının intihar saldırısı düzenlediği açıklandı.

Sınırda alarm
Öte yandan kar yağışının arazi şartlarını zorlaştırdığı bölgede ulaşımda güçlük çekildiği belirtildi. Kilis ve Antep’teki hastanelerin teyakkuz durumunda bulunduğu aktarıldı. Hayatını kaybeden askerlerin Antep Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi için sınıra ambulans ve helikopterler de sevk edildiği açıklandı. Askerler daha sonra tedavi için Türkiye’ye getirildi. Bölgede çatışmaların sürdüğü belirtildi.

‘Kontrol sağlandı’ demişti
TSK, sabah yaptığı açıklamada El Bab-Halep yolunda tam kontrolün sağlandığını açıklamış, üç askerin hayatını kaybettiğini, 11 askerin de yaralandığını duyurulmuştu. Sonra yapılan ikinci açıklamada ise yaşamını yitiren sayısının dörde, yaralı sayısının 15’e çıktığı açıklanmıştı. Akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise, “Öğleden sonra 3 ayrı bölgede bombalı araçlarla yapılan intihar saldırıları sonucunda TSK unsurlarımızdan toplam 10 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, ilk tespitlere göre 6’sı ağır olmak üzere 18 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır” dendi ve 138 militanın ‘etkisiz hale getirildiği’ açıklandı.

TSK, savaş uçakları, Fırtına obüsleri ve topçu birlikleriyle IŞİD’e bombardıman devam edildiğini belirterek, şöyle devam etti; “El Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlanmıştır. El Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait hedefler yoğun olarak ateş altına alınmaya devam etmektedir. Şu ana kadar 3 adet ZSU-23 Silah monteli pikap aracı, 2 adet DOÇKA monteli pikap aracı, 3 adet ağır makinalı tüfek monteli pikap aracı ateş altına alınarak imha edilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzları sonucunda 67 hedef vurularak imha edilmiş; ayrıca ateş destek vasıtalarımızla açılan ateşlerle çok sayıda DEAŞ hedefi etkisiz hale getirilmiştir. Açılan ateşler ve meydana gelen çatışmalar sonucunda 138 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirilmiştir”.

35 asker yaşamını yitirdi
24 Ağustos’ta başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu’nda şimdiye kadar yaşamını yitiren askerlerin sayısı 35’e yükseldi. Suriye’de ilerleme hevesini her fırsatta dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD’in elindeki El Bab’ı temizledikten sonra, YPG’nin elindeki Menbiç ve IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya yöneleceklerini söylemişti.

***

‘Esad saplantısı sürdürülmemeli
El Bab’da yaşanan son gelişmeleri BirGün’e değerlendiren Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hasan Ünal, “Türkiye’nin El Bab politikasında eleştirdiğim yön, operasyonlarda Suriye ile işbirliği yapılmaması. Esad saplantısını sürdürmenin, Türkiye dış politikasına hiçbir faydası olmayacak” dedi. Ünal, özetle şunları söyledi:

“Türkiye’nin El Bab’da sıkıştığını düşünmüyorum. Çünkü Rusya ile ortak hareket ediliyor. Esad eleştirisi yapılırken, eleştirilerin içerisinde Rusya’nın da yer alması, Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerine zarar verebilir. Büyükelçi’nin öldürülmesine rağmen, bu durum ilişkilere zarar vermedi.

IŞİD’in muhtemelen o coğrafyadaki görevleri de sona ermek üzere. Bundan sonraki sorun ise şu: IŞİD militanları nelere gidecek? Halep’ten tahliyeler var ve bu tahliyelerde, El Nusra militanları da var. Bunlar nereye gidip, ne yapacak?

Harekâtın birinci amacı, IŞİD’e son vermekti. İkincisi ise IŞİD’den temizlenen topraklara PYD’nin girmesine izin vermemekti. Bu iki amaç da şu anda elde edilmiş durumda. Ancak eksikleri var, o da Suriye ile işbirliği yapılmaması. Bu da muhtemelen Rusya aracılığıyla dolaylı olarak yapılıyor. Ancak bunun doğrudan yapılmasında bence sakınca yok. Hükümetse, bunu yapmamak için uzunca bir süre direnecek gibi gözüküyor. Bunların sonucu da, Büyükelçi’nin öldürülmesine ve basın kirliliğine sebep oluyor.”

Haber Merkezi

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız