birgün

22° HAFİF YAĞMUR

‘Derneğimi alıyorsan engelimi de yanında al’

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER), Türkiye’de yaklaşık 100 bin kas hastasının topluma uyumunu sağlamak...

ARŞİV 22.02.2012 15:55
Abone Ol google-news
OLGU KUNDAKÇI

Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER), Türkiye’de yaklaşık 100 bin kas hastasının topluma uyumunu sağlamak ve daha kaliteli yaşam sürdürmelerinin koşullarını yaratmak için 1978 yılından bugüne dek mücadele veren ve kamu yararına çalışan dernek statüsüne sahip olan bir sivil toplum örgütü. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, 27 Şubat günü, derneğin yer göstermeksizin tahliye edilmesini isteyerek binlerce kas hastasını desteksiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Derneğin faaliyetlerinin önüne geçecek tahliye kararı ilk kez 2010 yılının Mart ayında verilmiş. Kararın gerekçesinde ise  “Türkiye’nin sivil toplum kuruluşlarına ihtiyacı olmadığı” iddia ediliyor. KASDER, “Derneğimi alıyorsun, engelimi de alsana” sloganıyla mücadeleye devam ediyor.

‘BİNLERCE HASTA DESTEKSİZ KALABİLİR’
KASDER Merkez Müdürü Aysel Akşehirlioğlu, 2010 Mart ayından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tahliye kararına karşı verdikleri mücadeleyi ve yaşanan süreci şu sözlerle anlattı:

“ İlk kez 2010 yılının mart ayında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından derneğimizin tahliyesine karar verildi. Derneğin tahliyesinden bir gün önce Sayın Kadir Topbaş tarafından bir açıklama yapılarak derneğin, yer gösterilmeksizin tahliye edilmeyeceği söylendi. Ancak dün Bakırköy Kaymakamlığı tarafından derneğimize gönderilen yazıda 27 Şubat günü saat 14.00’te yer gösterilmeksizin tahliye edilmemiz isteniyor. Tahliye kararına karşı yürütmenin durdurulmasını istedik, kabul edilmedi. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı ve yetkilileriyle görüşme taleplerimiz de karşılık bulmadı. Bu karara karşı mücadele ediyoruz, çünkü derneğin tahliyesiyle sadece dernekteki malzemeler sokağa atılmayacak. Aynı zamanda binlerce kas hastası her türlü yardım ve destekten yoksun kalacak”.

‘YASAL YOLA BAŞVURACAĞIZ’
Akşehirlioğlu yaptığı açıklamada, ilk kez 2010 yılının Mart ayında verilen tahliye kararında “ülkenin sivil toplum örgütlerine ihtiyacı olmadığı” gerekçesinin kendilerine sunulduğunu söylüyor. Bunun yanında, dernek üyelerinin özlük bilgilerinin kendilerinden istendiğini ve bu bilgileri paylaşmamalarının bu tahliye kararına neden olduğunu belirtiyor:
“Daha önceki gerekçelerinde ülkenin sivil toplum kuruluşlarına ihtiyacı olmadığı ifade edildi. Dernek üye bilgilerimizi de istemişlerdi bizden. Üye bilgilerini paylaşmadık. Kimsenin özlük bilgilerini neresi olursa olsun paylaşmamız doğru değil. Biz sayı verebiliriz; şu illerde şu kadar hastamız var, diyebiliriz;  genel istatistiksel bilgi veririz. Ancak buraya gelen hastaların özlük bilgilerini hiçbir yerle paylaşamayız.”

Karara karşı her türlü yasal yola başvuracaklarını söyleyen Akşehirlioğlu, Cuma günü saat 11.00’de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin önünde bir eylem gerçekleştireceklerini belirtti. Pazartesi günü ise bütün hastalarla birlikte tahliye kararına karşı dernek merkezinde olacaklarını ifade etti.

NEDEN ÖNEMLİ?
Yüz bin hasta için mücadele ediyor

KASDER, 1978 yılında kurulduğundan bu yana Türkiye’de yaklaşık 100.000 kas hastası için mücadele veriyor. Uluslararası engelli hakları doğrultusunda kas hastalarının sosyal yaşama tam ve etkin katılımını sağlamak, onları fiziksel, sosyal ve ruhsal olarak mümkün olan en iyi duruma getirmek ve kas hastalarının yaşam kalitelerini yükseltecek çalışmalar yapmak için faaliyet gösteriyor. Dernekte fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri veriliyor. Hastalar haftanın beş günü dernekte hizmet görüyor, eğitim alıyor ve pek çoğu istihdam ediliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun