birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Ders alabilselerdi Çorlu yaşanmazdı

AKP’nin ilk büyük faciası Pamukova Tren Katliamı’na ilişkin AYM’den ihlal kararı çıktı. Kararda, yeterli önlem alınmadığının altı çizildi. Pamukova faciasının üzerinden 18 yıl geçti ancak aynı önlemsizlik Çorlu’da da sürdü.

GÜNCEL 07.10.2022 06:30
Ders alabilselerdi Çorlu yaşanmazdı Sakarya Pamukova’da 2004’te trenin raydan çıkması sonucu 41 kişi yaşamını yitirmişti. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi (AYM), 18 yıl önce 41 kişinin yaşamını yitirdiği Sakarya Pamukova’da hızlandırılmış tren faciasına ilişkin yaşam hakkının ihlal edildiği yönünde karar verdi. Kararda, yetkililerin yeterli önlem almadığına dikkat çekilirken dönemin başbakanı Erdoğan ile bakanların faciaya ilişkin sözleri hafızalardaki yerini koruyor.

AYM, 18 yıl önce gerçekleşen ve AKP döneminin ilk büyük faciası olan Pamukova tren kazasıyla ilgili yapılan başvuruyu değerlendirdi. 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde raydan çıkması sonucu 41 kişi yaşamını yitirdi, 80’den fazla kişi yaralandı. Kazanın ardından trenin birinci ve ikinci makinisti ile tren şefi hakkında açılan davada önce mahkûmiyete hükmedildi. Yargıtay’ın verdiği iki kez bozma kararı sonrası ise 2019’da zamanaşımı nedeniyle dava düştü. Ayrıca, TCDD yetkilileri hakkında başlatılan soruşturmaya izin verilmedi. 15 yılı aşkın süren yargılama sürecinin ardından kazada hayatını kaybedenlerden bir kişinin yakınları, yaşam hakkının ihlaline ilişkin AYM’ye başvurdu. Yüksek Mahkeme, yaşam hakkının maddi ve usul boyutu yönünden ihlal edildiğine karar verirken başvuruculara 90 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

AYM’nin dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan kararında şu ifadeler yer aldı: “Anayasa Mahkemesi somut başvuruya konu tren kazasında yetkili makamların demir yolu taşımacılığı gibi tehlikeli bir faaliyet nedeniyle yaşam ve fiziksel bütünlüğe karşı oluşan riskleri bertaraf etmek için kendilerine düşen pozitif yükümlülük kapsamında gerekli ve yeterli önlemleri aldıklarının söylenemeyeceği kanaatine varmıştır. Açıklanan gerekçelerle yaşam hakkının maddi boyutunun ihlal edildiğine karar verilmiştir.”

PİŞKİN AKP VE BAKANLARI

41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova’daki tren kazası ardından dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım çok eleştirilmişti. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı olan Yıldırım, istifa etmesi gerektiği yolundaki eleştirilere, “Ben çok rahatım. O direksiyonu ben kullanmıyorum ki kardeşim...” diyerek cevap vermişti. O dönemde Pamukova’daki tren kazası faciası nedeniyle CHP, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında bir gensoru vermiş ancak AKP’nin oylarıyla reddedilmişti. AKP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, muhalefeti tren kazası sonrası ‘darağacı’ kurmakla suçlarken, kazayı ‘kem gözlerin nazarı’ olarak değerlendirmişti.

Dönemin başbakanı olan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise tren faciasından sonra gazetecileri azarlamıştı. Erdoğan, “Sorumluluk, makinistlerle sınırlı mı kalacak, yoksa Ulaştırma Bakanı ve Devlet Demiryolları Genel Müdürü’yle ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?” sorusuna çok sinirlenmiş, muhabire, “Siz hangi kurumdansınız?” diye sormuş ve “İlk sorduğunuz soru akla gelmeyecek en son sorudur. Öyle aklınıza her gelen şeyde, her kazada kalkıp da pat diye burada tasarruf sahibi olan bakandı, hükümetti, bunları böyle görevden mi aldıracağız. Haddinizi bilerek soruları sorun” yanıtını vermişti.

TMMOB UYARMIŞTI

Facianın gerçekleştiği dönemde ise Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yaptığı açıklamada Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Yönetimi’ni eleştirmişti. Kazadan önce yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirten Koramaz, özelleştirme politikalarının da altını çizerek, karayollarının demiryollarına karşı kollandığını kaydetmişti.

***

TCDD’DEN SANSÜR

Her yıl raporlarında tren kazalarına dair verilere yer veren TCDD’nin bu yıl raporlarında kaza istatistiklerini sansürlediği ortaya çıkmıştı. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü her yıl faaliyet raporlarında ‘Tren İşletmeciliği İle İlgili Kazalar’ başlığıyla son bir yılda meydana gelen kazaları ve bu kazaların nasıl gerçekleştiğini açıklıyordu. TCDD’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nda ise “Tren İşletmeciliği İle İlgili Kazalar” başlıklı bölümünün yer almadığı görüldü.

***

ÇORLU DAVASI İLERLEMEYE BAŞLADI
Dilan ESEN

Çorlu Tren Katliamı’yla ilgili 13 üst TCDD görevlisi hakkında açılan kamu davasının önceki gün görülen duruşmasında tutuklama kararı çıktı. Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 16 saat süren duruşmada, dönemin TCDD 1. Bölge Demiryolu Bakım Müdür Vekili Mümin Karasu hakkında tutuklama kararı verildi. Karasu duruşmaya katılmadığı için hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarıldı. Dava 11 Ocak’a ertelendi.

Davayı BirGün’e değerlendiren faciada oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, şu ifadeleri kullandı: “Davanın başında şunu söylemiştik: Çorlu Tren Katliamı davası yeni başlıyor. 9 kişinin ifadelerini dinlediğimizde ve dosyadaki kilit isim olan Mümin Karasu’nun SEGBİS üzerinden bile davaya katılmamadı. Toplamda 13 sanık neden yargılandıklarının farkında değillerdi. Bu nedenle bu tutuklama kararı çok önemli. Oradaki sorumlular ölümlü bir kazaya sebebiyet verdiklerinin ilk defa farkına varmış oldular. Mahkeme heyeti avukatlarımızın olası kasttan ek savunma yapma talebini kabul etti. 16 saat sürdü duruşma. Her sanığın sözünün altından dehşet verici ifadeler çıktı. Bu göz göre göre gelen bir cinayetmiş. Hiçbir şekilde tedbirin ve güvenliğin olmadığı, bunların tüm sorumluluğunun üst yönetimde olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bu bizim için bir başlangıç. Tüm üst sorumluları yargı karşısında göreceğiz.” AYM kararına da değinen Mısra Öz, şunları dile getirdi: “AYM’de Pamukova’yla ilgili çıkan karara baktığımızda ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ diyoruz. Çünkü 10 yıldan fazla geçti. Eksiklikler kusurlar zamanında müdahale edilmiş, cezalar zamanında verilmiş olsaydı. TCDD daha sorumlu davranacaktı, bugün benim oğlum yanımda olacaktı. Çorlu için verdiğimiz mücadelenin temel sebebi budur.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol