birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

ARŞİV 02.10.2014 10:53

Ders seçmeli DİN zorunlu

Denizli Acıpayam Anadolu Lisesi’nde, seçmeli ders konusunda öğrencilere zorla dini içerikli derslerin seçtirildiğini iddia eden Çobanoğlu, konuyla ilgili MEB’e şikâyet dilekçesi verdi

Ders seçmeli DİN zorunlu

MEHMET EMİN KURNAZ

Denizli'de Acıpayam Anadolu Lisesi'nin okul yönetimi ve bazı öğretmenlerin seçmeli ders konusunda öğrencilere baskı yapması üzerine veliler isyan etti.
Velilerden Volkan Çobanoğlu, okulun öğrencilere Uluslararası İlişkiler, Arapça, Almanca ve Kuran derslerini seçmeli ders olarak sunduğunu, oğlu Baran Can Çobanoğlu'nun Almanca ve Uluslararası İlişkiler derslerini seçtiğini; ancak okulda bu derslerin hocası olmadığı bahane edilerek, zorla dini derslerin seçtirildiğine dikkat çekti.
Baba Çobanoğlu, okul müdürü ve Kuran dersi hocasını Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) şikâyet ettiğini söyledi.

'ÖĞRETMENİN TEPKİSİNE ŞAŞIRDIK'
Bir haftadır MEB'ten geri dönüş yapılmadığını söyleyen Çobanoğlu, konuyu mahkemeye taşıyacağını ifade etti. Çobanoğlu, "Oğlum Baran, Acıpayam Anadolu Lisesi'ni kazandı. Baran'ın öğretmeni seçmeli derslerin Kuran, Arapça, Uluslararası İlişkiler, Almanca ve Siyer gibi dersler olduğunu söylemiş. Baran da, Uluslararası İlişkiler ve Almanca dersini seçmek istediğini ifade etmiş. Bunun üzerine öğretmeni Baran'a, 'Okulda bu dersleri seçen yok. Bu dersler açılmayacak' yanıtını vermiş. Bu dersin seçilip seçilmeyeceği belli değilken, öğretmenin böyle bir tepki vermesine şaşırdık" diye konuştu.

‘BU DERSLER AÇILMAYACAK’
Çobanoğlu, "Oğlumun bana ilettiğine göre, dini ağırlıklı derslerin seçilmesi için öğrencilere kayıt esnasında telkinde bulunulmuş. Baran, buna rağmen istediği dersleri seçmiş; okul yönetimi ise bu dersleri tercih eden üç kişinin olduğunu görüp, bu dersleri açmamış. Baran, okulda arkadaşlarıyla yaptığı görüşmede, bu dersleri almak isteyen öğrencilerin, okul müdürü ve yardımcısının 'Bu dersler açılmayacak' söylemleri üzerine söz konusu dersleri seçmediklerini öğrenmiş. Baran bunun üzerine mecburen Kuran dersini seçmiş" dedi.

GEZİ'YE KATILANLARA HAKARET
Kur'an dersine başlayan oğlunun öğretmeninin siyasi tavrından da şikâyetçi olduğunu öne süren Çobanoğlu, "Öğretmen ders sırasında, Gezi sürecinde sokağa inen gençlere, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın ifadelerini kullanarak 'çapulcu, terörist' diyerek hakaretlerde bulunuyormuş" iddasında da bulundu.

'KİMİ KİME ŞİKAYET EDİYORSUN'
Milli Eğitim Müdürlüğü'nü arayarak hem okul müdürü hem de Kur'an öğretmeni hakkında şikâyette bulunduğunu, ancak bir haftadır kendisine geri dönüş yapılmadığını söyleyen Çobanoğlu, "Bakanlıkta telefonumu açan kişi, TC kimlik numaramı ve iş adresime kadar her şeyi sordu. Şikâyette bulunmamam konusunda beni üç kere uyardı ve yönlendirmeye çalıştı. Tabii, kimi kime şikâyet ediyorsun!" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol