2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Dersim'de belediye işçilerinin maaşına yüzde 85 zam yapıldı. Zamla birlikte işçilerin maaşı 21 bin 200 TL'ye kadar çıkarken, 6 TL yol ücreti de sözleşmeye eklendi. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ağustos ayı itibariyle işçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceğini aktardı.

Abone Olgoogle-news
Dersim'de belediye işçilerinin maaşına yüzde 85 zam yapıldı, çalışma saati düşürüldü

Tunceli Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan sözleşmeyle işçilere yüzde 85 zam yapıldı.

Tunceli Belediyesi, 1 Mart 2023 - 28 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan sözleşmenin imzalandığını web sitesinden duyurdu. Toplu sözleşmeye Türkiye Komünist Partili (TKP) Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye başkan yardımcıları Canan Ay ve Ümüt Kaya ile DİSK-Genel İş Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Sözleşmeyle belirlenen tarihler arasında norm kadro işçi ve emekçilerinin günlük yevmiye ve sosyal haklarına 1 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 85 zam yapıldı. Yüzde 85 zam ile 11 bin 500 lira olan maaşlar 21 bin 200 TL civarına çıkartıldı.

Bu haklara ek olarak 6 TL yol ücreti de sözleşmeye eklendi.

ÇALIŞMA SAATİ DÜŞÜRÜLDÜ

Başkan Maçoğlu, ayrıca taşeron-şirket işçilerinin haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerinin ardından ağustos ayı itibariyle işçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceğini ifade etti.

Başkan Maçoğlu şunları söyledi: “Bileşenlerimizle yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla Haziran ayında yapılacak sözleşmenin ardından Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır.”