birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 10.05.2020 07:38

Dersim’de koruma alanına otel

Dersim’de ‘mutlak koruma alanı’ olan Halvori Gözeleri’nde ‘bungalov ev tip otel işletmeciliği’ için resmi süreç başlatıldı. Karara tepki gösteren avukat Barış Yıldırım, “Halvori Gözeleri gibi ender bulunan bir tabiat sahasında otel inşa edilmesinin anlaşılır bir yanı yok” dedi

Dersim’de koruma alanına otel

Dilara Şimşek

Dersim’de ‘Mutlak Koruma Alanı’ olan Halvori Gözeleri’nde otel yapım sürecinin başlatıldığı duyuruldu. Duruma tepki gösteren Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, “İnsan etkileşiminin olmaması gereken yerde böyle bir karar kabul edilemez” dedi.

Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Halvori Gözeleri’nde bungalov ev tip otel işletmeciliği için resmi süreç başlatıldı. Halvori Gözeleri’nin 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilen Munzur Vadi’sinin temel kaynak değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Otel inşa edilmesi hukuka, akla ve vicdana aykırıdır” diyerek tepki gösterdi.

Yıldırım, ticarileştirmeye karşı doğalarını savunacaklarının altını çizerek şunları aktardı:

“Halvori Gözeleri, Millî Parkın temel kaynak değerlerinden biri. Gözelerde çok sayıda noktadan çıkan su kaynakları bulunuyor ve aynı zamanda kültürel ve inançsal bakımdan da kültürel miras alanı. Milli parklar arasında flora ve fauna çeşitililigi itibariyle Munzur Vadisi en güçü milli parktır.”

İnsan etkileşimi olmamalı

Yıldırım, flora ve faunanın korunması için insan etkişileminin bulunmaması gerektiğine dikkat çekti: “Yaban keçilerinin yaşam alanı. Oraya insanın girip çıkmaması gerekir, insan etkileşimine kapatılmalması gerekirken otel açılması demek çok sayıda aracın gelip gitmesi demek. Dünyanın hiçbir yerinde milli parklarda buna müsaade edilmez. Uluslararası sözleşmelere aykırı. Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yok. İnsanların atıkları derelere karışacak. Arıtma sisteminin olmadığı yerde lavabo inşaası yapılması bile doğru değil. Halvori Gözeleri gibi ender bulunan bir tabiat sahasında otel inşa edilmesinin anlaşılır bir yanı da yok. Derhal projeden vazgeçilmeli. Aksi durumda tüm hukuksal yollara başvuracağız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız