birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 18.10.2015 16:43

Dersim'de mezarlıklar bombalandı, Cemevi patlayıcılarla havaya uçuruldu

Dersim'de mezarlıklar bombalandı, Cemevi patlayıcılarla havaya uçuruldu

3 gün önce Dersim-Pülümür yolunun kapatılmasıyla başlayan geniş çaplı operasyon Pülümür Vadisi kırsalında devam ederken, PKK'lilere ait mezarların ve yaşamını yitirenlerin kemiklerinin bulunduğu mezarlığı helikopterler ve tanklarla bombalandı. Bombalama ardından mezarlığa giren askerlerin mezarlık içinde bulunan Cemevi'ni içine patlayıcı yerleştirerek yerle bir ettiği iddia edildi.

DİHA'da yer alan habere göre, zaman zaman şiddetli patlamaların meydana geldiği bölgeye ulaşım kapatılırken, Nazmiye ve Pülümür ilçelerine bağlı köylerde bulunan yurttaşlarla da iletişim kesilmiş durumda. Yoğun bombalama sonucu elektrik direkleri de zarar görürken, kent merkezinde ve köylerde elektrikler kesildi. Elektrik kesintisinden dolayı köylere su pompalayan sistem de zarar görürken, köylere su akışının kesildiği öğrenildi.

Dün akşamdan bu yana bombalama devam ederken, bölge üzerinde ise keşif uçuşları devam ediyor.

'Hayvanlarımızı dahi dışarı çıkaramıyoruz'

Nazimiye’ye bağlı Büyükyurt köyünden telefonla ulaşılan Ali Arıcı adlı yurttaş, 3 gündür yolların kapalı, elektriklerin de kesik olduğunu aktardı. Yoğun bombalamadan dolayı hayvanlarını dahi dışarıya çıkaramadıklarını belirten Arıcı, köyde 11 kişi olduklarını ve zaman zaman yoğun silah seslerini duyduklarını belirtti.

Öte yandan operasyonun olduğu bölgede askerler tarafindan sabah saatlerinde yeniden bombalama yapıldığı belirtildi. Askeri operasyona karşılık veren PKK ile askerler arasında çıkan çatışmalar da sürüyor.

fuatavni yine bildi

Twitter fenomeni fuatvni geçtiğimiz günlerde bir tweet atmış ve PKK'lilerin mezarlıklarının imha edileceğini söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol