birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 23.03.2021 22:49

'Dersim'in kayıp kızı' Emoş Gülver hayatını kaybetti

'Dersim'in kayıp kızı' Emoş Gülver hayatını kaybetti

Dersim’in kayıp kızlarından Emoş Gülver, yaşamını yitirdi.

1938'deki Dersim Katliamı sırasında bütün ailesini kaybeden, sağ kurtarıldıktan sonra bir asker tarafından evlatlık olarak alınan Emoş Gülver, yaşadığı Bursa’da çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kızı Serpil Temtek, bir süredir rahatsız olan annesinin hayata veda ettiğini belirterek cenaze merasiminin Bursa Dersimliler Derneği tarafından organize edileceğini söyledi.

Temtek'in cenazesi Bursa Ataevler Cemevi'nden alınarak Hamitler Mezarlığına defnedilecek.

Altı yaşına kadar adı Elif olan Emoş Gülver, ‘Dersim’in kayıp kızları’ belgeselinin ikincisi olan ‘Hay Vay Zaman’da yer almıştı.

Emoş Gülver ve kızı Serpil Temtek'in Dersim'e gelerek akrabalarını arama çabasının anlatıldığı film 2013 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde juri özel ödülü almıştı.

Emoş Gülver doğduğu topraklara geldiği için mutlu olduğunu, katliamda ölen insanların arasından sağ kurtulduğunu dile getirmişti.

Gülver, şöyle demişti: “1938 Dersim katliamı sırasında annem, babam, bütün ailem Tüllük Köyü’nden toplanarak yüzlerce kişi ile birlikte Harçik Deresi’nde öldürüldüler. O sırada ben de annemin yanındaydım, herkes öldü, ben sağ kurtuldum. Ağabeyim vardı o da yaralı kurtuldu. Ağabeyim ile birlikte saatlerce yürüdük evimize doğru gittik, ağabeyim orada öldü, ben ortada kaldım. Köye gelen bir subay evlatlık alarak Dersim merkeze getirdi. Bir süre burada kaldık. Askeri harakat bitince İstanbul’a götürdüler ve orada farklı bir yaşam devam etti ve evlenerek oraya yerleştim. Belgeseli yapan Nezahat ve Kazım Gündoğan beni bulana kadar ailemi, kökenimi aradım. İki sene önce Dersim’e kızım Serpil ile birlikte gelerek, 76 yıl sonra doğduğum toprakları gördüm, yaşadığım heyecanın, acının tarifi yok.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol