birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 12.12.2020 08:34

'Dersim Kültür ve Tarih Vakfı kurulmalı'

'Dersim Kültür ve Tarih Vakfı kurulmalı'

Haber Merkezi

Dersim Kültür ve Tarih Vakfı’nın kurulmasına yönelik tescil başvurusunun Tunceli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmesine tepki büyük.

Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu tarafından yapılan açıklamada, Dersim Kültür ve Tarih Vakfı’nın kurulmasının desteklediklerine dikkat çekildi.

Mahkemenin ret gerekçelerinden birinin ‘Dersim’ isminin resmi olarak kabul edilmediği olarak belirtilen açıklamada, vakfın amacının ‘Cumhuriyet’in Anayasa ile belirlenen niteliklerine ve Anayasa’nın temel ilkelerine, hukuka ahlaka milli birliğe ve menfaatlere aykırı’ olduğu öne sürüldüğüne vurgu yapıldı.

Açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

‘’Yaklaşık 20 milyon Alevi’nin yasadığı bir ülkede, tarihsel olayların araştırılması, Alevi dua ve ritüellerinin kaydedilmesi, Aleviler yapılan soy-kırım tarihiyle yüzleşilme kapsamında tanık anlatımlarının kamuoyuna açılmasından elbette olması gerekendir.’’

Açıklamada imzası bulunanlar şu şekilde: Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri, Günther Sidl (SPÖ), Dennis Radtke (CDU), Hannes Heide (SPÖ).

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol