birgün

10° AÇIK

Destici, ırkçı ifadelerle Paylan'ı hedef aldı: Hınçak ve Taşnak artığı

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ı ırkçı ifadelerle hedef aldı. Destici, "Hınçak ve Taşnak artığı, sözde HDP milletvekili çıkıyor, polisimizi tehdit ediyor" dedi.

SİYASET 20.12.2022 15:51
Destici, ırkçı ifadelerle Paylan'ı hedef aldı: Hınçak ve Taşnak artığı
Abone Ol google-news

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarda HDP'yi ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ı hedef aldı.

HDP'nin kapatılmasını isteyen Destici, Paylan için de ırkçı ifadeler kullanarak "Hınçak ve Taşnak artığı, sözde HDP milletvekili çıkıyor, polisimizi tehdit ediyor" dedi.

"Hasta ve infazı yakılan tutsaklara özgürlük, tecride son" sloganıyla Kadıköy'de yapılmak istenen basın açıklamasında polisin HDP'li Ferhat Encu'ye tokat atmasına tepki gösteren Paylan'ın "Hesap vereceksiniz, 6 ay kaldı" ifadelerini kullandığını belirten Destici, "Kime güvenerek söylüyor? 6 ay sonra kimle iktidar olacaksın? Arkanızda duran, sizi piyon gibi kullanan emperyalistlerle mi yoksa gizli ortağınız altılı masayla mı? Bunun da cevabını net olarak vermesi lazım" diye konuştu.

HDP'nin kapatılmasıyla ilgili davanın, Anayasa Mahkemesinde sürdüğünü de hatırlatan Destici, HDP'nin kapatılmasını ve HDP'ye verilmesi öngörülen Hazine yardımına dava süreci tamamlanana kadar tedbir konulmasını talep etti. HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyetinin karara bağlayacağını aktaran Destici, "BBP olarak bu kararın üçte iki çoğunlukla değil oy birliğiyle çıkacağını ümit ediyoruz. Bu işin daha fazla uzatılmaması gerektiğini düşünüyoruz. HDP bir an önce kapatılmalı, bütçeden bu siyasi parti görünümlü terör örgütü şubesine pay verilmesinin önüne geçilmeli, Gazi Meclisimize ve yerel yönetimlere sızan ihanet şebekesi, devletin her kademesinden behemehal temizlenmeli" dedi.

"BAYRAM HAVASI ESTİRDİLER"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki yargı kararına da değinen Destici, "Bu karardan bir kahraman çıkmaz" diyerek şunları söyledi:

"Yargılamadaki bütün süreçler tamamlanmış ve nihai karar açıklanmış gibi bir hava oluşturularak bunun üzerinden altılı masanın cumhurbaşkanı adayının belirlenmeye çalışılması tüm çıplaklığıyla kamuoyunun gözleri önünde cereyan ediyor. Bu karardan bir kahraman çıkmaz. Hele ucuz kahramanlık peşinde koşanların millet nezdinde itibarı da olmaz. Milletimiz bunun farkında.

Her fırsatta çağdaşlığın öncüsü, medeniyetin bekçisi, her şeyi bilen, hukuktan, ahlaktan yana olduklarını dile getirenlerin, aynı zamanda Yargıtay ve Danıştay üyesi olan Yüksek Seçim Kurulu üyelerine yapılan hakareti sahiplenmeleri ikiyüzlülük ve sahtekarlık. Ayrıca ceza alan bir insan en azından hüzünlenir. 'Çak' yapmalar, sarılmalar, orada bir davul zurna eksikti. Zil takıp oynamasalar da bir bayram havası estirdiler hatta o derece sevindiler ki Almanya'da olan Genel Başkanlarını bile beklemeden kutlamaları başlattılar"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol