birgün

16° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 04.01.2020 20:21

DETİS'ten işten atılan 150 DT emekçisi için açıklama: Varlığı boyunca yas tutulacak bir kıyamdır

DETİS'ten işten atılan 150 DT emekçisi için açıklama: Varlığı boyunca yas tutulacak bir kıyamdır

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi'nde yeni sözleşme imzalamayıp sarı zarf ile görevlerinden uzaklaştırılan en az 150 sanat emekçisi için Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği bir açıklama yayımladı.

Açıklamada "Çeyrek kadro alımında ellerine sarı zarf tutuşturulan çalışanlardan sonra siyah, ihtişamlı, parlak bir kurdeledir artık Devlet Tiyatroları! Varlığı boyunca yas tutulacak bir kıyamdır artık Devlet Tiyatroları! Bu karanlık sonu sessizliğiyle hazırlamıştır Devlet Tiyatroları! E o zaman yaşasın DEVLET TİYATROLARI!" ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Devlet Tiyatroları’nda (DT) ve Devlet Opera ve Balesi’nde aktif görev alan ve kadro bekleyen en az 150 kişinin sözleşmesi adli sicilleri gerekçe gösterilerek yenilenmemişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız