birgün

21° AÇIK

DEÜ'den Sayıştay açıklaması

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü, Sayıştay'ın 2020 yılı denetim raporunda yer alan, “gönderilen 40 maile cevap vermediği ve ‘hesap verme sorumluluğunu’ yerine getirmediği” tespitlerinin basına yansıması üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, "İstenilen bilgi ve belgeler, pandemi koşullarına rağmen mesai mefhumu gözetilmeksizin, 3.150 sayfa olarak 19 Temmuz 2021 tarihinde Sayıştay Başkanlığı'na gönderilmiştir" denildi.

GÜNCEL 30.09.2021 11:31
DEÜ'den Sayıştay açıklaması
Abone Ol google-news

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü, Sayıştay raporlarına yansıyan “hesap verme sorumluluğu görevinin yerine getirilmediği” tespitleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Sayıştay'ın istediği belgelerin 3150 sayfa olarak gönderildiği ileri sürüldü.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Üniversitemizin '2020 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda yazılı bir kısım hususlara ilişkin basında yer alan haberlere karşı açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur. Üniversitemizden bilgi ve belge talebinde bulunan tüm kamu kurumlarına gecikmeksizin cevap verilmiş ve istenilen bilgi ve belgeler, pandemi koşullarına rağmen mesai mefhumu gözetilmeksizin, 3.150 sayfa olarak 19 Temmuz 2021 tarihinde Sayıştay Başkanlığı'na gönderilmiştir.

Kurumumuz tarafından Sayıştay'a açıkça ve detaylı bilgi verilmesine rağmen bazı basın yayın organlarında sanki hiç bilgi verilmemiş ya da yanlış bilgi verilmiş gibi gerçeği yansıtmayan haberlerle kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir.

Üniversitemiz tarafından Sayıştay denetimine tabi olan tüm iş ve işlemler, Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu, Devlet İhale Kanunu, Yükseköğretim Kanunu ve tüm ilgili mevzuata uygun bir şekilde, kamu menfaatleri ve yine kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması şeklinde yerine getirilmiştir."

SAYIŞTAY RAPORUNDAKİ TESPİTLER

Sayıştay'ın, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar'ın rektörü olduğu DEÜ'ye ilişkin denetim raporunda; döner sermaye işletmesinin 4 milyon 415 bin lira açık verdiği, döner sermaye birimleri tarafından açılan 37 vadesiz hesaptan 27'sinin ve tüm vadeli hesapların hesap hareketlerini gösteren banka hesap ekstrelerinin Sayıştay'a gönderilmediği yer alırken "Gelinen noktada; işletme, gelirleri ile giderlerini karşılayamaz durumda olup, ödenmemiş borçlarının yüksekliğinin (277 milyon 251 bin 500,50 TL), işletmenin sürekliliği için ciddi bir risk oluşturduğu değerlendirilmiştir" denildi.

Raporda ayrıca şu tespitler yer almıştı:

"İdare, bilgi almasına imkan sağlamamış, yetkilendirilen denetçiler tarafından Sayıştay’ın resmi mail adresinden gönderilen 40 adet bilgi/belge isteme mailini cevapsız bırakmıştır. Sonuç olarak; Üniversite’nin denetim süreci sağlıklı olarak yürütülememiş ve yeterli denetim kanıtı elde edilememiştir. Denetlenen idare, 5018 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinde hüküm altına alınan 'hesap verme sorumluluğu' görevini tam olarak yerine getirmemiştir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol