birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 16.10.2020 13:06

Dev bütçeli Diyanet, Cuma hutbesinde cami inşaatları için para istedi

2021 yılı için yaklaşık 13 milyar TL bütçe ayrılacak olan Diyanet, Cuma hutbesinde yurt içinde ve yurt dışında inşaatı devam eden camiler için ‘hayır’ talep etti.

Dev bütçeli Diyanet, Cuma hutbesinde cami inşaatları için para istedi

HABER MERKEZİ

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Cuma hutbesinde, inşaatı devam eden camiler için yurttaşlardan para talep edildi.

İmamlar tarafından okunan hutbede, “Cuma namazının ardından siz kıymetli cemaatimizi az çok demeden bu hayır yarışına katılmaya davet ediyorum” ifadeleri yer aldı.

“Camilerimiz Allah’ın evi, müminlerin eseridir” ifadeleriyle başlayan hutbede “Cenâb-ı Hak, yardımlarımızı, infak ve sadakalarımızı dergâh-ı izzetinde kabul buyursun. Her türlü kaza ve beladan bilhassa salgın hastalıktan bir an önce kurtulmamıza vesile kılsın” denildi.

16 Ekim tarihli Cuma hutbesi şu şekilde:

‘ALLAH YOLUNDA YARDIMLAŞMA’

Cuma gününün şu icabet vaktinde Rabbimize kulluğumuzu arz etmek üzere bir araya geldiğimiz camilerimiz Allah’ın evi, müminlerin eseridir. Yalnızlıktan bunalan ruhlarımıza şifa, hayat telaşıyla yorulan gönüllerimize devadır. Mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhu, aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed’in güvenli yuvasıdır.

Kıymetli Müslümanlar!

Salgın hastalıkla mücadele sürecinde millet olarak paylaşmanın, dayanışmanın, merhamet ve kardeşliğin en güzel örneklerini verdik. Allah yolunda yardımlaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadık. Bugün de Başkanlığımızın öncülüğünde yurt içinde ve yurt dışında inşası devam eden camilerimiz için bir yardım seferberliği başlatıyoruz. Dua ve desteklerinizle bu camilerimizi bir an önce tamamlayıp ibadete açacağız. İnşası biten camilerimizde ezanlar yükselecek, mümin gönüller omuz omuza saf tutacak, alınlar secdeyle buluşacak inşallah. Cuma namazının ardından siz kıymetli cemaatimizi az çok demeden bu hayır yarışına katılmaya davet ediyorum.

Cenâb-ı Hak, yardımlarımızı, infak ve sadakalarımızı dergâh-ı izzetinde kabul buyursun. Her türlü kaza ve beladan bilhassa salgın hastalıktan bir an önce kurtulmamıza vesile kılsın. Hak Teâlâ Hazretleri, geçmişten günümüze camilerimizin imar, inşa ve ihyasına öncülük eden, destek olan, yardımda bulunan, ibadet aşkıyla camilerimize hizmet eden kardeşlerimizden dâr-ı bekâya irtihal edenlere rahmet eylesin. Hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür nasip eylesin.

12,9 MİLYAR TL’LİK BÜTÇE ÖNGÖRÜLDÜ

Bütçe konusunda İçişleri, Dışişleri, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret Bakanlığı’nı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı için 2021’de 12 milyar 977 milyon TL bütçe öngörüldü.

2020 yılı bütçesine göre yüzde 23 daha fazla ödenek verilecek olan Diyanet, bakanlıklar dahil yine çok sayıda kamu kurumunun bütçesini geride bıraktı. Diyanet’in 12,9 milyar TL’lik bütçesinin 286 milyon TL’si, “Mal ve Hizmet Alım Giderleri” kalemine yazıldı. Diyanet’e 2021 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yüzde 210, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ise yüzde 171 fazla ödenek ayrıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol