DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın 'casusluk' suçlamasıyla yargılandığı davada müebbet ve 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan hakkında istenen ceza belli oldu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın "casusluk" suçundan yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde kapalı görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Gürcan ve avukatları katıldı.

AA'nın aktardığı habere göre, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık ve taraf avukatları savunma yaptı.

SAVCI MÜTALAASINI SUNDU

Savcı, esas hakkında mütalaasını dosyaya sundu. Mütalaada, "yabancı devlet görevlileriyle yaptığı görüşmeler fiziki ve teknik takiple tespit edilen Gürcan'ın aktardığı bilgilerin, açık kaynaklardan elde edilmeyecek içeriklere sahip olduğu" belirtildi.

Gürcan'ın savunmasında, "yabancı diplomatlara, açık kaynaklardan derlediği bilgileri verdiği" aktarılan mütalaada, "elde edilen ortam dinlemesi kayıtları sonucu ise bu bilgilerin, 'gizli kalması gereken bilgiler' arasında bulunduğunun belirlendiği" ifade edildi.

Mütalaada, Gürcan'ın, "2016'da görüşmeye başladığı yabancı diplomatlara aktardığı bilgiler arasında, 'Türkiye'nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri', 'Afrin Operasyonu öncesi yaşanılanlar', 'Türkiye'nin Libya ve Suriye'deki etkinliği', 'insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler', 'S-400'lerin konumlandırılması', 'iç siyasi gelişmeler', 'ekonomik yatırımlar' ile 'PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları' gibi milli güvenliği ilgilendiren stratejik bilgilerin yer aldığı" belirtildi.

Bu kapsamda Gürcan'ın, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmada, sanık Gürcan ve avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep ettiği belirtildi. Duruşmaya 9 Mart'ta devam edilecek.