birgün

24° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.01.2020 09:12

Devlet destekli projede kız öğrenci yasağı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, çok sayıda üniversite ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün desteklediği bilim projesinde kız öğrencilere yer verilmedi

Devlet destekli projede kız öğrenci yasağı

Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yürüttüğü “Ufukta Bilim Var" projesinin tanıtım afişinde 'erkek öğrencilere yöneliktir' ifadesi yer aldı.

Cumhuriyet'ten Tuğba Özer'in haberine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından, derneğe ait Ümraniye ve Samandıra Gençlik Gelişim Merkezi’ndeki Bilim ve Teknoloji Kulüpleri’nde kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen bilimleri eğitimleri verileceği belirtildi.

Projenin tanıtımında yine aynı ilçelerdeki okullarda fen deneylerinin yapıldığı ve 'Müslüman bilim insanlarının' başarı öykülerinin anlatıldığı etkinliklerin yapıldığı da ifade edildi.

KIZ ÖĞRENCİLERE YASAK

Projenin duyuru afişlerinde 4,5,6 ve 7. sınıftaki erkek öğrencilerin başvurularının kabul edileceğine vurgu yapılması dikkat çekti. Afişte, kız öğrenciler yok sayılarak, “Erkek öğrencilere yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

PROJE DEVLET DESTEKLİ

Projeyi destekleyenler arasında ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yanı sıra İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bulunuyor.

Söz konusu projenin afişi şu şekilde:

devlet-destekli-projede-kiz-ogrenci-yasagi-669495-1.
Fotoğraf: Cumhuriyet

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız