birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Devlet destekli suç

DÜNYA 20.08.2022 06:30
Devlet destekli suç Meksika'da öğrencilerin kaybolmalarının yıldönümünde yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş yapıldı. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Meksika'da Hükümet Soruşturma Komisyonu, 2014'te 43 öğrencinin ortadan kaybolmasının federal ve eyalet yetkililerinin karıştığı 'devlet destekli bir suç olduğu' sonucuna vardı. Mevcut yönetim tarafından oluşturulan komisyon, öğrencilerin Guerrero eyaletindeki okul kampüsünden ayrıldıkları andan kaçırıldıkları Iguala'ya varışlarına kadarki hareketlerinin devlet yetkilileri tarafından izlendiğini doğruladı.

Rapora göre, yerel kolluk kuvvetleri büyük bir kartel grubuyla birlikte çalıştı ve öğrencileri zorla kaybetmek için gözcülük yaptı. Komisyon, ordunun öğrencileri yakından izlediğini ve kaybolmalarına yardım eden yerel polis memurlarından onları kurtarmak için harekete geçmediğini de ortaya çıkardı.

SUÇLULAR CEZALANDIRILACAK

Raporda bir önceki yönetimin iddia ettiği gibi öğrencilerin yakındaki bir çöp sahasına götürülmediği ve yakılmadığı da kaydedildi. Komisyon'un hazırladığı rapor, telefon görüşmeleri ve mesajlar dahil 41 binden fazla belgenin yanı sıra davada tutuklulara yapılan işkenceyi gösteren 50 videoya dayanıyor. Komisyon ayrıca, bir askerin öğrenci grubuna sızdığını ve şehre gitmek için kullandıkları otobüslerde olduğunu doğruladı; bu askerin de öğrencilerle birlikte kayıplara karıştığını kaydetti.

Meksika İnsan Hakları Komisyonu Müdür Yardımcısı Alejandro Encinas, kayıp öğrencilerle ilgili "Yaşadıklarına dair hiçbir kanıt yok. Tüm ifadeler ve kanıtlar onların kurnazca öldürülüp ortadan kaldırıldıklarını gösteriyor" diye konuştu. O dönemki yönetim, suçtan yalnızca yerel makamların ve kartel üyelerinin sorumlu olduğunu savunuyordu. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, kayıp öğrencilerin ailelerine, 'suçluların cezalandırılacağı' sözünü verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol