birgün

24° AÇIK

Devlete güvendiler yolda kaldılar

EĞİTİM 30.09.2021 08:12
Devlete güvendiler yolda kaldılar
Abone Ol google-news

Dilan ESEN

Avrupa’daki üniversitelerin karşılıklı öğrenci değişimini sağlayan Erasmus projesinin mağdurları soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi. Avrupa’daki üniversitelerde eğitim görürken hibe süresinin kısaldığını öğrenen gençler, “Vaatlere güvendik ortada bırakıldık” diyor.


Hibe desteğinin azaltıldığını ve en fazla 2,5 ay olarak yatırabileceğini duyuran İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği öğrencisi Doğukan Yıldırım da onlardan biri. Erasmus programı kapsamında Almanya’daki TU Freiberg’a giden Yıldırım, önümüzdeki 11 ay boyunca burada yaşayacağını hatırlatarak şöyle konuştu: “Şu ana kadar herhangi bir ödeme yapılmadı. Ne zaman yapılacağı da belli değil. Birkaç hafta idare edecek param var. Ailemin desteğine kaldım. 1 yıl yerine 2,5 aylık destek alacağım buraya gelmeme 3 gün kala açıklandı. Başta bu durum söylenseydi ona göre önlem alırdım.”

devlete-guvendiler-yolda-kaldilar-927005-1.
Öğrenci Doğukan YıldırımEğitim hakkının önüne ciddi engeller konulduğunu belirten Yıldırım “Çalışmak zorunda kalabilirim. Hibe miktarına güvenerek geldim ama burada ne şartlar altında kalacağımı bilmiyorum. 8 ay boyunca toplam 4 bin 800 avro hibe alacağım söylendi. Şimdi bin 500 avro ödeneceği duyuruldu. Bundan da kesintiler yapılabileceği söyleniyor. Mağduriyetimizin en kısa sürede giderilmesini istiyorum” dedi.

YARIM KALABİLİR

Hibe süresi 3 ay indirilen Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Cansu Aydın, 1 ay önce Litvanya’ya gitmiş. Erasmus kapsamında henüz bir ödeme almadığını söyleyen Aydın, “Normalde 1 yıl için gitmiştim hibe yüzünden bu süreyi kısaltmak zorunda kalabilirim. Net bir şey de söylenmiyor” dedi.

devlete-guvendiler-yolda-kaldilar-927006-1.
Öğrenci Cansu Aydın


8 aylık hibe verileceğini ancak Ulusal Ajans’ın bu yıl talep edilenin çok altında bir bütçe ayırdığını söyleyen Cansu Aydın şöyle konuştu: “Erasmus’un önemi zaten destek verilmesi. İmkanı olmayanlara da yurtdışında eğitim imkanı sağlaması. Ortada ciddi bir problem var. Üniversiteden gelen bilgilendirmede ‘Kendinizi ona göre hazırlayın’ denildi. Kendi imkanlarımla yaşamak zorundayım. Sorumluluk kabul etmiyorlar ama biz öğrenciyiz. Süreci ne kadar hızlandırabiliyorlarsa hızlandırsınlar bize yardım etsinler. 3 aylık hibeyle 1 yılı tamamlayamam. Çok fazla öğrenci mağdur. Aile desteğiyle geçinmeye çalışacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol